چگونه اراده و انگیزه خود را تقویت کنیم؟

چگونه اراده و انگیزه خود را تقویت کنیم؟

اراده یک نیروی درونی است که به انسان توانایی انجام کارهای خارق العاده می بخشد، اراده در انسان یک نیوری محرکه درونی است که انگیزه و توانایی فرد را افزایش می دهد. افراد بااراده معمولاً شخصیت های توانا و مصمّمی هستند که در انجام امور موفق تر هستند. داشتن اراده باعث می شود انسان ها زندگی خود را از خمودگی و پوچی نجات دهند و مسیر موفقیت را برگزینند. در ادامه چند راهکار برای تقویت اراده در افراد ارائه شده است.

1.داشتن خواب کافی

خواب به عنوان یک بخش مهم از چرخه زندگی افراد نقش زیادی در اراده افراد دارد. تا کنون دقت کرده اید وقتی به اندازه ی کافی نمیخوابید به آسانی حواستان از انجام امور عادی هم پرت میشود؟ وقتی به اندازه ی کافی نخوابید، بخش هایی از مغز که مربوط به تصمیم گیری و اراده است، از کار می افتد، این عامل باعث می شود که دچار ضعف اراده شوید. پس همیشه برای خوابتان برنامه منسجمی داشته باشید.

2.انجام تمرینات مدیتیشن و یوگا

مدیتیشن به خودی خود در درجه اول باعث رشد کنترل بر توانایی ها و دستیابی به قدرت درونی افرا می شود، با انجام تمرینات مدیتیشن بخش هایی از مغر که مربوط به اراده و تصمیم گیری است بزرگتر می شوند.

مدیتیشن به مدت 10 دقیقه الی یک ربع در روز باعث می شود پس از 2 ماه قشرهای جلوی مغز که مرتبط با تصمیم گیری و تقویت ارده هستند رشد کنند، مدیتیشن نوعی ورزش روحیست که فیزیولوژی اراده را تقویت می کند.

3.ورزش کردن و تحرک داشتن

همه ی ما از دیرباز شنیده ایم که گفته میشود “عقل سالم در بدن سالم است”. این گفته پر از معنی است، درحقیقت تصور اینکه ورزش تنها برروی عضله ها تأثیر میگذارد، میتوان گفت در درک فلسفه ورزش دچار اشتباه شده ایم، ورزش علاوه بر فواید جسمانی باعث تقویت روحیه و روان آدم نیز میشود. تنها دو ماه پس از ورزش منظم، بخش‌هایی از مغز که در اراده‌ نقش دارند بزرگ‌تر، قوی‌تر و هماهنگ‌تر می‌شوند.

4. مصرف غذاهای گیاهی

رژیم غذایی گیاهی میزان افت و خیز قند خون را تحت تاثیر قرار میدهد و باعث میشود قندخون بدن بیش از حد دچار افت و خیز نشود، تغییرات بالای میزان قنوخون در بدن بر روی عملکرد مغز تأثیر منفی گذاشته و براساس مطالعات صورت گرفته باعث تخریب سلول های مغزی می شود. افزایش مصرف غذاهای گیاهی با شاخص پایین گلایسمی (غذاهایی که پس از مصرف به آرامی موجب تغيير قند خون می‌شوند) بر بهبود عملکرد مغز تأثیر مثبت دارد.

5. اولویت بندی کارها

اولویت بندی کارها باید به نحوی باشد که کارهای مهم تر را در اول صبح انجام دهیم، زیرا وقتی انسان از خواب بیدار میشود، مغز بیشتر آماده پذیرش کارهای سخت تر است با گذشت طول روز به ترتیب از میزان توانایی مغزی بدن کاسته می شود و این کار باعث میشود در ساعات پایانی روز اننگیزه کافی برای انجام کارهای مهم تر را نداشته باشد.

منبع: مجله اینترنتی چراغ

نظرات کاربران