نوروز به پالنگان در کردستان برویم

نوروز به پالنگان در کردستان برویم

پالنگان، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان کامیاران در استان کردستان ایران است. این روستا با معماری پلکانی و در یک منطقه ی کوهستانی شکل گرفته و چشمان بسیاری را خیره ساخته است. این روستا در ۴۷ کیلومتری شمال‌غرب شهر کامیاران و در دره تنگی ور قرار دارد. در این مطلب قصد داریم با هم سفری کوتاه به روستای پالنگان داشته باشیم و باهم از زیبایی های این روستا لذت ببریم.

معرفی روستای پالنگان

روستای پالنگان یکی از این روستاهای پلکانی است که در منطقه‌ی ژاورود واقع در ۴۷ کیلومتر «کامیاران» قرار دارد. با توجه به بقایای مساجد، خانه‌های قدیمی و باغ‌های زیبای اين روستا به نظر می‌رسد كه زیر بنای ساخت آن به دوره سامانی بازمی‌گردد. علاوه براین روستای پالنگان دارای یک قبرستان بسیار قدیمی است که تعدادی سنگ قبر با خط کوفی (مربوط به قرن هفتم یا هشتم هجری) در آن وجود دارد. به فاصله‌ی ۸۰۰ متری جنوب شرق این روستا در دره‌ی تنگی‌ور قلعه‌ای بسیار قدیمی وجو دارد که در آن بقایای اتاق‌ها و آتشکده‌ها را خواهید دید.

جاذبه های دیدنی پالنگان

روستای مذکور علاوه بر معماری زیبا و اصیل، انواع چشمه‌ها، آبشارها و طبیعتی سرسبز را در اطراف خود دارد که همین موضوع ارزش سفر به آن را دوچندان می‌کند. مصالح اغلب خانه‌های روستا را سنگ تشکیل می‌دهد که به صورت خشکه چینی روی هم قرار گرفته‌اند. همچنین از آنجایی که منشا تامین کننده‌ی آب رودخانه‌ی تنگی‌ور چشمه‌های فراوان هستند، آب گوارا و خوش طعم این رود شهرت زیادی دارد. جمعیت حدود هزار نفری این روستا اغلب سنی مذهب هستند و به لهجه‌ی زیبای اورامی صحبت می‌کنند. وجود جاده‌ی آسفالته امکان سفر به پالنگان را تاحدودی راحت کرده است. علاوه بر محصولاتی چون گندم، انار، هلو، زردآلو، انجیر و انواع مواد لبنی، عمده منبع درآمد مردم این روستا را گیوه‌بافی، جاجیم بافی، موج بافی و عسل طبیعی تامین می‌کند. تابستان‌های گرم و بهار معتدل، مردم غیور عشایر را در فصل بهار به این سمت می‌کشاند. در هنگام کوچ عشایری مراسم‌های سنتی جذابی مانند موسیقی گریان، چپله و سیاچمانه اجرا می‌شود که در میان گردشگران از محبوبیت زیادی برخوردار هستند.

 

راه دسترسی به پالنگان از کجاست؟!

اگر با خودرو شخصی خود راهی سفر هستید، برای رسیدن به پالنگان علاوه بر سنندج می‌توانید از کرمانشاه نیز وارد شوید. مسیرتان را با توجه با اینکه از کدام مبدا حرکت کردید می‌توانید انتخاب کنید. برای مثال اگر از تهران یا شهرهای مرکزی ایران راهی می‌شوید، کرمانشاه گزینه‌ی مناسب‌تری برایتان خواهد بود زیرا تمام این مسیر آزادراه و دارای ترافیک روان است. هر مسیری را که انتخاب کنید مقصد بعدی شما کامیاران خواهد بود. کامیاران در میانه راه سنندج به کرمانشاه قرار دارد. از سنندج ۷۵ و از کرمانشاه ۵۵ کیلومتر تا کامیاران راه در پیش دارید. فاصله کامیاران تا روستای پالنگان ۵۵ کیلومتر، مسیر کوهستانی است. باید از کامیاران وارد جاده روستای «توبره ریز» شوید و بعد جاده را مستقیم ادامه دهید تا تابلوی سبز رنگ روستای پالنگان را ببینید.

در پالنگان سفر خوشی را برایتان آرزومندیم…

نظرات کاربران