همه چیز درباره عدد فشار خون

همه چیز درباره عدد فشار خون

فشار خون بالا بیماری مزمنی است که معمولا با چند علامت و گاهی هم بدون هیچ نشانه‌ای در افراد بروز می‌کند؛ زمانی که فشار خون به صورت ناگهانی بالا رفته وضعیتی به وجود می‌آورد که بیمار باید سریعا تحت درمان قرار بگیرد. فشار خون اگر درمان نشود، در طول زمان باعث ایجاد بیماری‌های قلبی مانند سکته‌ و نارسایی‌های قلبی خواهد شد و ممکن است به سکته‌ی مغزی هم منجر شود. عدد مناسب برای فشار خون طبیعی  ۱۲۰ روی ۸۰ میلیمتر است؛ اگر بالاتر از این باشد فرد به فشار خون بالا مبتلاست و باید تحت درمان قرار گیرد؛ فشار خون بالا  بیماری است که بدون هیچ علامتی خود را نشان می‌دهد.

علائم فشار خون بالا

فشار خون بالا علامت خاصی ندارد و در برخی افراد با نشانه‌های مختلفی بروز می کند، مطرح کرد: ممکن است سالیان سال فردی فشار خون بیشتر از ۱۶ الی ۱۷ داشته باشد و نداند که به فشار خون مبتلاست، لذا افراد باید هر چند وقت یک بار فشار خون خود را چک کنند و از عوارض بعدی آن پیشگیری کنند.

فشار خون بالا بر روی دیواره رگ‌ها می‌تواند باعث ایجاد درد سینه، نفس تنگی و یا سکته قلبی شود، بیان کرد: این بیماری سن و سال نمی‌شناسد؛ استرس و اضطراب، مصرف دخانیات، تحرک ناکافی و تغذیه نامناسب دلایل اصلی بالا رفتن فشار خون است.

نوع تغذیه در فشار خون بسیار اهیمت دارد، گفت: موز، گریپ فروت، هلو، آلو، زردآلو و انجیر حاوی پتاسیم هستند و فشار خون را پایین می‌آورند؛ غلات سبوس‌دار، شیر، سبزیجات مخصوصا سبزیجات برگ سبز، گیاه زعفران و فلفل سیاه فشار خون را پایین می‌آورد.

تاثیر اضافه وزن در فشار خون

افراد باید لبنیات را در وعده‌های غذایی خود جای دهند، گفت: بدن انسان به منیزیوم نیاز دارد که منبع اصلی آن در سبزیجات مخصوصا سبزیجات سبزرنگ وجود دارد.

اضافه وزن در فشارخون موثر است، خاطر نشان کرد: افرادی که اضافه وزن دارند، اگر بتوانند ۱۰ درصد وزن خود را کاهش دهند، تاثیر بسزایی در کاهش فشار خون دارد؛ فست فودها و غذاهای سرخ کردنی را کاهش دهند و پياده روی در کاهش فشار خون بسیار توصیه می‌شود.

افراد بالای 40 سال باید هر 6 ماه یک بار فشار خون خود را بررسی کنند، یاد آور شد: افراد در خانواده های با سابقه فشار خون بالا باید به پزشک متخصص مراجعه کنند و در صورت داشتن فشار خون به درمان آن اقدام کرده و نوع تغذیه و فعالیت خود را کنترل کنند تا بتوانند از پیشرفت این بیماری جلوگیری کنند.

 

نظرات کاربران