رژیم غذایی مناسب برای تقویت معده

رژیم غذایی مناسب برای تقویت معده

معده مهمترین عضو دستگاه گوارش به حساب می آید، حبوباتی مانند لوبیا،عدس و نخود فرنگی به دلیل داشتن میزان بالایی از فیبر نقش بسزایی در تقویت عملکرد دستگاه گوارش دارند، در این مطلب خوراکی هایی را پیشنهاد می کنیم که برای تقویت معده مناسب هستند.

رژیم غذایی و پوشش معده

پوشش معده شما مثل یک سیستم امنیت خانگی است و تنها زمانی به نگهداری و حفظ آن کمک می‌کند که بتواند به درستی کار کند. سلول‌های موجود در معده شما باعث تولید اسید و آنزیم می‌شوند که به تجزیه مواد غذایی و مخاط (ماده لغزنده محافظ پوشش معده از اسید) کمک می‌کند. زمانی که پوشش معده شما دچار التهاب می‌شود میزان اسید، آنزیم و مخاط کم شده و همین زمینه ایجاد درد و ناراحتی را فراهم می‌کند.

تغییرات غذایی می‌تواند به کاهش علائم گاستریت یا همان التهاب معده کمک کند. به این منظور توصیه می‌شود از پزشک خود راهنمایی‌های لازم را در این زمینه بگیرید.

تغییرات غذایی برای داشتن یک پوشش معده سالم دارای اهداف مختلفی است. اگر گاستریت دارید، غذاهای خاص و برخی از عادات غذایی می‌توانند به درمان درد و سایر علائم احتمالی مانند سوء هاضمه، سوزش سر دل، کاهش اشتها، تهوع و استفراغ و بطور کلیب به تقویت معده کمک کنند. تغییرات غذایی نیز می‌تواند علائم مربوط به زخم معده را از بین برده یا باعث کاهش زخم‌های معده شما شود و توانایی بدن شما برای مقاومت در برابر شرایط دیگر معده را افزایش دهد.

غذاهای مفید برای تقویت معده

فیبر کربوهیدراتی است که با افزایش سرعت عملکرد دستگاه گوارش حجم مدفوع را افزایش داده و از بروز یبوست پیشگیری می‌کند. طبق گزارش مرکز پزشکی دانشگاه مریلند، رژیم غذایی سرشار از فیبر و کم چرب، می‌تواند باعث کاهش تحریک معده در ارتباط با گاستریت شود.

به طور خاص مواد غذایی سرشار از فیبر عبارتند از: لوبیا، عدس، نخود فرنگی، تمشک، بلغور جو دوسر و ذرت. دیگر مواد غذایی مفید شامل غذاهای سرشار از آنتی‌اکسیدان مثل انواع توت‌ها، گوجه‌فرنگی، فلفل قرمز و غذاهای حاوی فلاونوئیدها مانند سیب، کرفس و چای می‌باشد. فلاونوئیدها می‌توانند به مهار نوعی از باکتری که باعث ایجاد زخم معده می‌شود کمک کنند. پروبیوتیک‌هایی که در ماست به صورت زنده یافت می‌شوند، می‌توانند تعادل باکتری در دستگاه گوارش شما را افزایش داده و ممکن است به کاهش التهاب معده و علائم زخم معده کمک کنند.

غذاهای مضر

پرهیز از مصرف غذاها و نوشیدنی‌هایی که اسید معده را افزایش می‌دهند می‌تواند تحریک پوشش معده را به حداقل رسانده و از سوزش سر دل جلوگیری کند. اگرچه سوزش سر دل در افراد مختلف متفاوت است اما معمولا غذاهای سرخ‌شده و چرب مانند محصولات لبنی با چربی بالا و گوشت قرمز، شکلات، پیاز، سیر، کافئین، الکل و نعناع باعث بدتر شدن علایم گاستریت می‌شوند. علاوه بر این نوشیدنی‌های اسیدی، مانند آب پرتقال و قهوه (با یا بدون کافئین)، می‌توانند اثرات مشابهی داشته باشند.

برای اینکه در مصرف غذاهای داراری فیبر زیاده‌روی نکنید بهتر است غذاهای تصفیه شده مانند نان سفید، برنج فوری، آب نبات و غلات با فیبر پایین را کمتر استفاده کنید. همچنین توصیه می‌شود به طور روزانه از آب و مایعات استفاده کنید مخصوصا اگر در اثر استفراغ بدنتان دچار کم آبی شده باشد.

بایدها و نبایدهای غذایی برای تقویت معده

آماده‌سازی وعده‌های غذایی‌تان به شما این اجازه را می‌دهد که روی مواد غذایی خود کنترل داشته و بیشتر از مقدار مورد نیاز خود مصرف نکنید. مرکز پزشکی دانشگاه مریلند توصیه می‌کند به منظور پخت و پز از روغن‌های سالم مانند روغن زیتون و یا روغن گیاهی استفاده کرده و از مصرف اسیدهای ترانس چرب خودداری کنید. توصیه می‌شود به هنگام شام از غذاهای کم چرب مثل سبزیجات پخته شده، مرغ پخته شده، ماهی کبابی و سیب‌زمینی پخته شده ساده استفاده کنید. همچنین بهتر است غذا را در فضایی آرام و لذت بخش نوش جان کنید و هرگز بلافاصله بعد از غذا خوردن به رختخواب نروید؛ چرا که این کار باعث ایجاد سوزش معده می‌شود.

 

نظرات کاربران