13 وسیله ضروری برای خودرو

وسایل ضروری که باید در خودرو داشته باشیم

سفر یک ضرورت و خودرو یک وسیله برای این ضرورت است. بسیاری از راننده ها به هنگام سفر دچار مشکلاتی می شوند که در صورت درنظر گرفتن و پیشبینی وسایل لازم می توانند به راحتی از پس این مشکلات برآیند. در این مقاله فهرست وسایل ضروری کـه باید در اتومبیل به همراه داشته باشید را جمع آوری کرده ایم، 13 وسیله مهم و کاربردی کـه شـما باید آن ها را تهیه کنید. البته در کشور هـای پیشرفته این اقلام بـه همراه خودرو ارائه می شود. در ادامه با مجله اینترنتی چراغ همراه باشید.

وسایل مورد نیاز برای خودرو

اسپری پنچر گیری لاستیک

در اغلب مسافرت‌ها لاستیک ماشین پنچر می شود و شـما هم لاستیک زاپاس ندارید. دراین مواقع داشتن اسپری پنچرگیری شـما را نجات می دهد. این وسیله درز‌هاي کوچک تایر را می گیرد و این امکان فراهم می شود تا با ایمنی بیشتر خود رابه نزدیک‌ترین مکانیکی برسانید.

 

آچار چرخ چهار پر

آچار چرخ‌هاي جمع‌ و جورتر و ظریف‌تر برای ماشین‌هاي امروزی ساخته می شوند. در مواقعی کـه لاستیک اتومبیل پنچر میشود، ازآن استفاده خواهید کرد. آچار چرخ می توان گفت ضروری ترین وسیله ی ماشین است که باید بهنگام  سفر حتماً بهمراه داشت.

 

جعبه کمک‌ هاي اولیه

یکی از مهم ترین وسایل ضروری در هر ماشین، داشتن کیت کمک‌هاي اولیه یا حتی کیت‌بقا هست کـه تعداد زیادی از مـا داشتن آنرا در اولویت‌هاي خود قرار نمیدهیم ولی با پرداخت مبلغی اندک میتوان ایمنی خود و خانواده‌مان را در جاده‌ها تضمین کنیم.

 

کیسه‌ هاي پلاستیک و پارچه‌ اي

داشتن چند شماره کیسه پلاستیک و چـه بهتر کیسه‌ پارچه‌اي «از نظر اهمیت بـه محیط‌زیست» کاربردی اسـت. برای مثال آینه بغل شـما خراب می شود، دراین موقع خوشحال خواهید شد کـه کیسه‌اي در ماشین دارید کـه می توانید وسایل خودرا در آن نگه دارید؛ حتی برای نگه داری ابزار ماشین میتوانید از کیسه‌هاي پارچه‌اي استفاده‌ کنید.

 

پمپ سیفونی

استفاده از این وسیله، کمتر در میان رانندگان کشور مـا رواج دارد اما واقعا وسیله‌اي کاربردی اسـت. پمپ سیفونی هنگامیکه بنزین خودرویتان تمام شده و شـما در میان راه مانده‌اید، برای انتقال بنزین از دبه بـه باک اتومبیل کارایی دارد و دیگر احتیاجی بـه استفاده از دهان نیست.

 

دبه بنزین

داشتن دبه بنزین در مسافرت‌هاي طولانی در مواقعی کـه بنزین شـما تمام میشود، ضروری بنظر میرسد اما نگه داشتین آن در اتومبیل هم خطر آتش سوزی رابه همراه دارد. بهتر اسـت دبه خالی داشته باشید و از رانندگان کمک بگیرید یا تا پمپ بنزین بعدی پیاده بروید و دبه را پر کنید ولی قبل از حرکت حتماً باک خودرویتان را چک کنید.

 

بطری آب بزرگ

هر راننده‌ اي برای آشامیدن و رادیاتور خود در جاده‌هاي گرم بـه آب نیاز دارد، پس قبل از حرکت آب مورد نیاز خودرا تأمین کنید. توصیه شده همیشه 4 لیتر آب در صندوق عقب خودرویتان داشته باشید.

 

پای کششی تایر

هنگامیکه بـه مناطق شمالی یا جنگلی مسافرت میکنید یا حتی در شن‌زار ممکن اسـت خودروی شـما گیر کند و درجا بزند، دراین مواقع گذاشتن نوارهای پلاستیکی یا از جنس آلیاژ سبک در زیر تایرها باعث میشود شـما را از مهلکه نجات بدهد.

 

مثلث خطر شبرنگ

خودروی شـما شب در جاده خراب میشود و باتری‌هاي چراغ‌قوه شـما از کار افتاده، داشتن مثلث‌ خطرشبرنگ دراین شرایط بسیار ضروری اسـت. این وسیله را در فواصل ۱۰۰ الی ۲۰۰متری محل توقف ماشین برای هشدار بـه بقیه رانندگان قرار دهید.

 

کابل باتری بـه باتری

این یکی از واجب‌ترین وسایل اسـت کـه همیشه باید در خودرویتان داشته باشید. در خرید این وسیله محتاط باشید و با گارانتی آنرا خرید کنید؛ حتی اگر شده پول بیشتری را پرداخت کنید ولی جنس خوب آنرا بخرید.

 

چراغ‌ قوه‌

امروزه اکثریت مردم از اپ‌هایي مانند Flash Light موبایل‌هایشان استفاده میکنند و آنرا جای گزین چراغ‌قوه میدانند کـه این بسیار اشتباه اسـت. با داشتن چراغ‌ قوه اگر خودرویتان خراب شده باشد، میتوانید آنرا زیر کاپوت گذاشته و خودروی خودرا تعمیر کنید یا حتی در مواردی کـه مثلث خطر را می گذارید، برای هشدار بیشتر میتوانید از چراغ‌قوه‌ تان استفاده کنید.

 

ابزار تعویض تایر

اگر خودروی دست دوم خریده‌اید، باید مطمئن شوید تمام ابزار تعویض تایر ازجمله جک را دارد. طبق معمول در دفترچه راهنما یا روی برچسبی در محل زاپاس، جای قراردادن جک و نحوه تعویض تایر نوشته شده اسـت.

 

ابزار چندگانه

ابزار چندگانه شامل چاقو، قیچی، انبردست، پیچ‌گوشتی و غیره می شوند و جای زیادی نمیگیرند. در مواقع اضطراری یکی از چیزهایی هستند کـه از داشتن‌شان راضی خواهید بودو متوجه میشوید کـه چقدر بکار شـما می آیند.

 

امیدواریم هرگز در سفر مشکلی برایتان پیش نیاید.

سفر سلامت…

مطالب ما را به اشتراک بگذارید.

نظرات کاربران