با آبشار شلماش بیشتر آشنا شویم

با آبشار شلماش بیشتر آشنا شویم

آبشار شلماش از مهمترین آبشارهایی است که در سطح استان آذربایجان غربی و در شهر سردشت جاری است. آبشار شلماش با دره‌ای سرسبز در کنار جنگل‌های پراکنده، در نزدیکی شهر سردشت واقع شده و از شاخه‌های رودخانه زاب کوچک محسوب می‌شود.

آبشار شلماش

 

آبشار شلماش از 3 آبشار تشکیل شده و زیبایی آن باعث شده همه ساله به خصوص در فصل گرما هزاران نفر از مناطق مختلف و به خصوص از شهرهای کردنشین برای دیدن این آبشار به سردشت سفر کنند.
این سه آبشار به ترتیب و پشت سر هم قرار گرفته‌‌اند که اولین آنها در نزدیکی محل پارکینگ قرار دارد.برای دیدن دو آبشار بعدی باید مسافتی نسبتا زیاد را طی کرد و وارد دره‌ای عمیق شد. امروزه با احداث راه پله و حصارهایی، بالا و پایین رفتن از دره راحت تر و کم خطر‌تر صورت می‌گیرد.در فصل بهار این آبشار پر آب‌ترین روزهای خود را می‌‌گذراند، گرچه آب و هوای منطقه تا اواسط اردیبهشت هم سرد است ولی خرداد ماه فصل مناسبی برای سفر به این منطقه است.

آبشار شلماش در کجا قرار دارد؟

این آبشار در شهرستان سردشت قرار دارد. شهرستان سردشت از شهرستان‌‌های کردنشین و مرزی استان آذربایجان غربی است که در جنوب این استان قرار دارد و با برخی از مناطق کردنشین عراق هم‌مرز است.

 

مسیر آبشار شلماش

در ۱۵کیلومتری شهر سردشت در استان آذربایجان غربی به آبشار شلماش می‌رسیم که در کنار دره‌ای سبز قرار گرفته است. ترکیب رودخانه، آبشار، کوه و جنگل، تصویری دیدنی را پیش رویمان قرار می‌دهد و همه اینها انگیزه‌ای می‌شود که در سفر به سردشت، یک روز را هم که شده در کنار این آبشار بگذرانیم. مسیر سردشت به آبشار شلماش مسیر زیبا و پر درختی است. جاده مذکور آسفالت و مناسب بوده و تا رسیدن به آبشار مدت ۲۰ دقیقه زمان می‌برد.

 

تفریحات و امکانات

با ورود به این منطقه ی زیبا و تماشای اولین آبشار چشم هایتان خیره خواهد شد. اما با تماشای مناظر زیبای کوهستانی از شنیدن صدای طبیعت غافل نشوید. گوش بسپارید به صدای آبشار خروشانِ شلماش و ترنم زیبای طبیعت که زیباترین موسیقی زندگیتان خواهد بود.

کمی که به آبشار نزدیک شوید زیبایی سنگ های تشکیل دهنده ی آبشار شما را در خود فرو خواهد برد.

اگر رفت و برگشت از ۳۸۵ پله را به جان می خرید می توانید زیباترین صحنه ها را در کنار آبشار شاهد باشید. با پایین رفتن از پله ها به اعماق دره خواهید رفت و هر لحظه قطرات آب بیشتری شما را لمس خواهند نمود. شاید هم هوس کردید تنی به آب بزنید و حسابی لذت ببرید.

حواستان باشد که لذت عکاسی در چنین فضایی را هیچوقت از یاد نخواهید برد و عکس ها می تواند بهترین ترسیم کننده ی خاطرات شما باشند. اگر با اصول عکاسی از آبشار آشنایی داشته باشید بهترین تصاویر را در شلماش ثبت خواهید کرد. شاید خوش شانس بودید و با دوربین خود توانستید رنگین کمانی را در نزدیکی آبشار شکار کنید.

بساط یک پیک نیک را با خود ببرید تا در کنار دوستان و خانواده ی خود لحظات خوبی را رقم بزنید. پیک نیک در فضای تفرجگاهیِ نزدیک آبشار تجربه ی متفاوتی را برای شما به ارمغان می آورد.

مسیر کوهستانی به اعماق دره با پله و حصار، باز سازی شده و برای همه در دسترس است. توصیه ی ما به شما پایین طبقه اول و بالای طبقه دوم است که بهترین منظره را برای شما به نمایش می گذارد. به پایین ترین پله که برسید دقیقا در کنار آبشار خواهید بود و قطرات آب لحظه ای دست از سر شما برنمی دارند.

استقبال زیاد مردم از تماشای این آبشار باعث شده است تا امکانات مطلوبی ازجمله پارکینگ، سرویس بهداشتی، فروشگاه، رستوان و کبابی در محوطه ایجاد شود تا راحتی بیشتری برای مسافران فراهم شود.

 

کجا بمونیم؟

در شهر سردشت هتل و مهمانسرا وجود دارد و شما می توانید از آنها استفاده کنید. با اقامت در این شهر در عرض ۲۵ دقیقه به آبشار می رسید. اقامت در ارومیه هم می تواند یکی از گزینه های شما باشد اما توجه داشته باشید که در این صورت ۴ ساعت با آبشار فاصله خواهید داشت. کمپینگ در طبیعت هم می تواند برای شما لذت بخش باشد به شرطی که با شرایط کمپینگ آشنایی کامل داشته باشید.

تصاویر دیگری از شلماش و سردشت زیبا

 

 

 

 

 

 

نظرات کاربران