چند روش ساده برای روشن کردن آتش در طبیعت در زمانی که کبریت نداریم

چند روش ساده برای روشن کردن آتش در طبیعت در زمانی که کبریت نداریم

فرض کنید، در طبیعت تنها مانده اید، هیچ فندکی یا کبریتی برای برپایی آتش به همراه خودتان نیاورده اید! چکار می کنید؟! یا بگذارید ساده تر بگویم، فرض کنید برای سفر به کوه و یا جنگل رفته اید و برای روشن کردن آتش هیچ وسیله ای به همراه ندارید! در این مطلب چند روش ساده برای روشن کردن آتش در طبیعت برای زمانی که کبریت و یا فندک به همراه ندارید معرفی کرده ایم، در ادامه مطلب با مجله اینترنتی چراغ همراه باشید.

روش پیشنهادی اول

روش مته دستی:

این روش که ابتدایی ترین و قدیمی ترین روش ممکن است به این صورت است که با استفاده از اصطحکاک بین دو سنگ باعث ایجاد آتش می شود. نکته مهم در این روش این است نوع چوب مورد استفاده برای تخته آتش و برای تکه چوب باریک و بلندی  است که روی تخته آتش می‌چرخانید. سروکوهی، صنوبر، درخت بید، درخت سرو، چوب گردو بهترین نمونه‌ها برای تخته آتش و چوب باریک هستند، البته قبل از آن که از چوب برای درست کردن آتش استفاده کنید، مطمئن شوید که خشک است.

  • روش انجام: به این صورت ای که مقداری خار و خاشاک جمع آوری کنید سپس یک شکاف V شکل روی تخته ایجاد کنید. یک چوب باریک و سخت را در شکاف قرار دهید. آن را باید حداق ۲۵ سانتی متر باشد. با این چوب به تخته زیری فشار بیاورید و آن را بین دستان تان بچرخانید. این کار را باید با سرعت ادامه دهید تا خاکستر داغ ایجاد شود، زمانی که این خاکستر داغ ایجاد شد تکه های کوچکی که از خار و خاشاک آماده کرده بودید برای اشتعال به خاکسترها نزدیک کنید.

روش پیشنهادی دوم

روش استفاده از سنگ چخماق (سنگ آتش‌زنه) و فولاد

روش انجام: این روش نیز از روش های قدیمی دیگری است که برای تهیه آتش بدون وسایل آتش زا مورد استفاده قرار می گیرد. با زدن آهنی از جنس فولاد به سنگ چخماق می توانید برای درست کردن آتش چرقه ایجاد کنید. اما توجه داشته باشید که کمی برگ و تکه های کوچکی از کاغذ که قابلیت اشتعال را دارند دم دستتان باشد تا در صورت بروز جرقه آنها آتش بگیرند و آتش برایتان آماده شود.

روش پیشنهادی سوم

روش استفاده از ذره‌ بین

روش انجام: برای تهیه آتش به این روشن، می توانید از نوعی عدسی استفاده کنید، روش ذره بین به این صورت عمل می کند که باید با استفاده از ذره بین، شیشه عینک و لنز دوربین شکاری تمرکز نور خورشید را بر روی یک نقطه برقرار کنید. برگ خشک و خار و خاشاک را در زیر همین نقطه قرار دهید، تا در صورتی که جرقه ای ایجاد شد آنها سری آتش بگیرند.

 

تهیه و گردآوری: مجله اینترنتی چراغ

نظرات کاربران
  1. مطلب خوبی بود