چگونه یک دوربین بخرم:12 قدم در انتخاب یک دوربین مناسب

چگونه یک دوربین بخرم:12 قدم در انتخاب یک دوربین مناسب

خرید دوربین یک تصمیم مهم است. اولین گام در انتخاب نوع دوربین برای خرید تصمیم گیری در مورد قیمت واقعی آن است. سپس، انتخاب نوع دوربین بسیار مهم است. اصلی ترین انواع به سه دسته  DSLR یا دوربین های با فابلیت تعویض لنز، دوربین های کامپکت و بدون آینه تقسیم می شوند. هرکدام از انواع دارای مزایا و معایبی هستند و انتخاب آن ها بستگی به نوع عکاسی که انجام می دهید متفاوت است. در ادامه با مجله اینترنتی چراغ همراه باشید.

1. چگونه انتخاب کنیم؟

1. یک بازه ی قیمتی خاص را انتخاب کنید

تصمیم بگیرید که چه میزان از بودجه برای خرید یک دوربین در اختیار دارید؟ این روش مناسبی است تا بفهمید چه نوع دوربینی را برای خرید می توانید انتخاب کنید، قطعاً خرید دوربین های با کیفیت بالا هزینه های بالاتری نیز می طلبد. برای مثال خرید یک دوربین DSLR با کیفیت نزدیک به 1000 دلار آمریکا هزینه بردار است.

2. شما چقدر از دوربینتان استفاده خواهید کرد؟

بهترین دوربین برای شما بر حسب استفاده ی و بهره برداریتان به صورت روزانه، ماهانه، یا صرفاً برای استفاده در تعطیلات و مناسبات متفاوت است. قطعاً اگر بخواهید بیشتر از آن استفاده کنید، باید بیشتر نیز هزینه کنید.

 

 • اگر شما فقط می خواهید در تعطیلات و یا مناسبات خاص از دوربین استفاده کنید، قطعاً یک دوربین ارزانتر، مناسب شما است.
 • اگر از دوربین در هفته نسبتاً یک یا دو بار استفاده می کنید(مثلاً به عنوان یک سرگرمی یا برای اهداف حرفه ای)، یک دوربین ارزان قیمت یا DSLR را مدنظر قرار دهید.
 • یا اگر قرار است شما از دوربین تان به طور مرتب استفاده کنید و کیفیت تصاویر برای شما زیاد اهمیت ندارد، یک دوربین کامپکت با کیفیت متفاوت را انتخاب کنید.

3. تصمیم بگیرید که شما برای چه کاری دوربین می خرید؟

دوربینی که برا عکاسی در آتلیه ها و تصویربرداری پرتره استفاده می شود قطعاً مناسب عکاسی در اسکی روی یخ و عکاسی در جنگل و پیک نیک نیست. اگر شما با دوربین خود در بیرون و خارج از فضاهای بسته عکاسی می کنید، نیازی نیست که خیلی هزینه کنید. همچنین اگر تصمیم دارید تصاویری در فضاهای بسته و با کیفیت بالا بگیرید دوربین های DSLR گزینه های مناسبی هستند.

 • به عنوان یک قاعده کلی، دوربین های کوچک و کوچکتر و دوربین هایی که دارای قطعات قابل جابجایی یا قابل تعویض هستند، برای مسافرت بهتر است.

2. انتخاب نوع دوربین

1. اگر شما یک فرد حرفه ای و یا یک کاربر شخصی هستید؛ یک دوربین DLSR خریداری کنید.

این نوع از دوربین تصاویری به مراتب با کیفیت تر می گیرند که می تواند در اندازه های بسیار بزرگ مورد استفاده قرار گیرند. این نوع از دوربین ها متاسفانه ارزان نیستند، با وجود اینکه می توان دوربین های DLSR در رده های میانی را با قیمت 500 دلار تهیه کرد، انواع با کیفیت آن ها در حدود 1200 دلار قیمت دارند.

 • خرید یک دوربین  DSLR با کیفیت، به شما این امکان را می دهد که انواع مختلف لنز را خریداری کنید، مثلا زاویه بزرگ، ماکرو یا غیره، بدون نیاز به خرید یک دوربین جدید برای هر لنز.

2. انتخاب یک دورین DSLR به شما امکان کنترل بیشتر بر روند انجام عکاسی را می دهد.

با استفاده ار دوربین های DSLR شما قطعاً تسلط کاملی بر تصاویرتان دارید. شما می توانید شاتر و دیافراگم و ISO تصاویر را به دلخواه تنظیم کنید. برخلاف دوربین های کوچک و کامپکت، می توانید از لنطهای قابل تعویض استفاده کنید.

 • یکی از معایب این نوع از دوربین ها(DLSR) ابعاد بزرگتر آن ها است که حمل و نقلشان را نسبت به انواع کامپکت مشکل تر می کند.

3. اگر مایلید دوربین های ارزان و ساده خریداری کنید، دوربین های کامپکت را انتخاب کنید.

کار با این نوع دوربین ها ساده است و کافیست تا لنز دوربین را به سمت سوژه بگیرید و دکمه را فشار دهید، تصویر شما آماده است. این نوع دوربین ها خودشان فوکوس کرده، نور را تنظیم کرده و تصویر را ذخیره می کنند.

 • یکی از معایب این نوع دوربین این است که اگر بخواهید از حرکات کوکتان پشت سرهم عکس بگیرید احتمالاً به دلیل کندی سرعت شاتر آن نمی توانید عکس دلخواهتان را بگیرید.

4. اگر می خواهید یک دوربین ارزان داشته باشید، دوربین های کامپکت را خریداری کنید

این نوع از دوربین ها که به دوربین های برگ-و-ساقه نیز معروف هستند بسیاری از امکانات دوربین های DSLR را ندارند. معمولاً هیچ گونه تنظیمات دستی ندارند؛ هرچند این لزوماً نشانه ضعف این نوع دوربین ها نیست.

نقاط ضعف و قوت این دوربین ها

 • یکی از ویژگی های این نوع از دوربین ها، اشغال نکردن فضا است، این دوربین ها به راحتی در جیب افراد جای می گیرند.
 • بسیار ارزان هستند و معمولاً در بازه قیمتی 200 تا 400 دلار جای می گیرند.

5. یک دوربین بدون آینه یا MIRORRLESS بخرید.

این نوع از دوربین ها اساساً از دوربین های DSLR کوچکتر هستند، از آنجایی که ساختار داخلی این دوربین ها با انواع DSLR متفاوت است، آینه های داخلی تنظیم کننده نور ندارند. اگر چه این دوربین ها تصاویری با کیفیت DSLR ها نمی گیرند با این وجود تصاویر گرفته شده با این نوع دوربین کیفیت بالایی دارند. لنزهای قابل تعویض، یکی دیگر از قابلیت های بارز این نوع از دوربین ها است که به کاربران اجازه می دهد از لنزهای مختلف استفاده کنند.

 • دوربین های بدون آینه نام های مختلفی دارند، اغلب آن ها دوربین هایی با قابلیت تعویض لنز بدون آینه نامیده می شوند(MILC).
 • MILC ها در محدوده قیمتی 300-400 دلاری شروع شده و  MILC های در سطح حرفه ای می توانند هزینه ای بالغ بر 4000 دلار آمریکا دربر داشته باشند.

3. انواع دوربین ها را باهم مقایسه کنید

    1.به فروشگاه های دوربین و یا عکاسی ها بروید

اگر به طور جدی مایلید تا دوربین بخرید به مغازه های دوربین فروشی سر بزنید و انواع دوربین ها را باهم مقایسه کنید، گرفتن چند عکس در همان مغازه ها و مقایسه آن ها می تواند گزینه ی خوبی باشد، ضمناً دوربین ها را در دست بگیرید و ببیند چه حسی نسبت به آن دارید.

در نظر گرفتن مواردی چون:

 • آیا این دوربین پیچیده است؟ آیا گرفتن تصویر با این دوربین آسان است؟
 • در نظر گرفتن وزن دوربین مهم است، آیا این دوربین سنگین است؟

بسیار مهم است و باید مورد توجه قرار گیرد.

2. از دوستان و یا اعضای خانواده اجازه بگیرید و دوربین آن ها را تجربه کنید.

خصوصاً اگر میخواهید هزینه بالایی در حدود 1000 دلار آمریکا برای خرید دوربین هزینه کنید بهتر است از قبل آن را امتحان کنید. از دوستان یا آشنایانی که دوربین دارند، بخواهید تا دوربینشان را به شما قرض بدهند و با دوربینشان تعدادی عکس بگیرید. مطمئن شوید که دوربین به شما حس خوبی را منتقل می کند و از امکاناتش راضی هستید.

3. یک برند خاص را برای خرید انتخاب کنید.

بسیاری از تولیدکنندگان اصلی دوربین همچون: CANON، NIKON و FUJI دوربین های با کیفیتی تولید می کنند؛ اگر شما یک دوربین کامپکت و ساده را برای استفاده کم میخواهید، هرکدام از این برندها انتخاب خوبی هستند. اگرچه خرید یک دوربین حرفه ای به تحقیق بیشتری نیاز دارد تا یک دوربین متناسب با نیازهای خودتان را انتخاب کنید.

 • لیست دوربین ها را در وب سایت برندهای مختلف مرور کنید یا با کارکنان فروش در فروشگاه های عکاسی صحبت کنید تا ببینید کدام مارک ها و دوربین های را پیشنهاد می دهند.

منبع: Wikihow

نظرات کاربران