کانی گراوان کجاست؟ چشمه ی معدنی گراوان + تصاویر

کانی گراوان کجاست؟ چشمه ی معدنی گراوان + تصاویر

چشمه کانی گراوان یکی از زیبایی های طبیعی شهرستان سردشت است که باید دید! این چشمه ی معدنی جوشان در 2 کیلومتری شمال شهر ربط قرار دارد. شهرت اصلی این چشمه به دلیل جوشان بودن آن از دل یک صخره است که هر ساله به اندازه ی آن اضافه می شود.

چشمه آب معدنی گراوان

موقعیت کانی گراوان

چشمه آب معدنی گراوان، در کنار روستایی به نام کانی گویز در نزدیکی شهر ربط و در ۱۲ کیلومتری شمال شرقی شهرستان سردشت قرار دارد.

برای دسترسی به این چشمه، باید از جاده ی سردشت به مهاباد و در 15 کیلومتری سردشت به مهاباد در شمال ربط و در ورودی شمالی آن(ورودی سمت مهاباد) به سمت غرب بپیچید، این راه 2 کیلومتری که آسفالته است مستقیماً به سمت چشمه امتداد دارد.

 

موقعیت جغرافیایی ربط

شهر ربط  در جنوب استان آذربایجان غربی و در 15 کیلومتری شمال شرقی شهرستان سردشت و در مسیر جاده مواصلاتی مهاباد به سردشت و در 6 کیلومتری سه راهی مهاباد – بانه – سردشت واقع شده است.

پیشینه شهر ربط

ربط به حضور قوم مانا که برای اولین بار در سال 843 قبل از میلاد در میان متون آشوری ظاهر می شود بر می گردد . دولت مانا در اوج قدرت خود حوضه ی جنوبی و شرقی دریاچه ارومیه منطقه میانه و دره قزل اوزن را در اختیار داشته و پایتخت اصلی آن این برتو نام داشت از مهمترین محوطه های منسوب به مانا می توان به حسنلو – زیویه ، قلایچی و ربط اشاره کرد – دولت مانا در سالهای پایانی قرن 7 قبل از میلاد با افزایش قدرت دولت ماد به قلمرو این پادشاهی الحاق شد و برای آخرین بار در سال 593 قبل از میلاد از آن بعنوان تابع دولت ماد یاد می شود.

تصاویری از چشمه گراوان و مناظر اطراف آن

 

 

 

 

 

 

منبع: مجله اینترنتی چراغ

 

نظرات کاربران