چند دلیل برای ابتلا به افسردگی که باید بدانیم

چند دلیل برای ابتلا به افسردگی که باید بدانیم

گاهی انسان ها علاوه بر ظاهر شاد و رفتارهایی که افسردگی را نشان نمی دهند، ممکن است در درون خود افسرده باشند، این عوامل صرفاً عوامل محیطی نیست، گاهاً به بخش فیزیکی و شیمایی بدن انسان ها نیز بستگی دارد، افسردگی به انواع مختلف ظاهر می شود و توجه نکردن به این اختلال روانی قطعاً آن را از بین نمیبرد. در این مقاله چند دلیل برای ابتلا به افسردگی آورده شده، در ادامه با مجله اینترنتی چراغ همراه باشید.

 

وجود بیماری‌های مزمن در افراد

برخورد با بیماری‌های مزمن تنها از نظر جسمی سخت نیست بلکه روان را نیز درگیر خود می‌کند. افرادی که از یک بیماری مزمن مانند بیماری‌های قلبی، سرطان و دیابت رنج می‌برند، به احتمال بیشتری دچار افسردگی می‌شوند. از این رو کارشناسان بر مدیریت هر چه بهتر سلامت روان در کنار مبارزه با بیماری مزمن تأکید می‌کنند.

کشیدن سیگار

محققان بریتانیایی در مطالعات خود در سال جاری میلادی پی برده‌اند که سیگاری‌ها به مراتب بیش از غیر سیگاری‌ها از اضطراب و افسردگی رنج می‌برند.

استفاده بیش از حد از رسانه‌های اجتماعی

با توجه به مطالعات کسانی که از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند، سرمایه گذاری عاطفی بیشتری در دنیای مجازی کرده، عزت نفس پایینی داشته و بیش از بقیه افراد دچار اضطراب و افسردگی می‌شوند.

محل سکونت

محققان آمریکایی اعلام کرده‌اند کسانی که در مناطق شهری زندگی می‌کنند ممکن است بیشتر مستعد ابتلا به بیماری‌های روانی بخصوص افسردگی باشند. البته به گفته آن‌ها علت این اتفاق پیچیده است ولی به هر حال صرف زمان بیشتر در طبیعت یک پادزهر مفید تلقی می‌شود.

رژیم غذایی ناسالم

گزارش کلینیک مایو نشان می‌دهد افرادی که از یک رژیم غذایی فقیر حاوی غذاهای پرگوشت و فرآوری شده، شکر و چربی پیروی می‌کنند، بیشتر مستعد ابتلا به افسردگی هستند.

نشستن بیش از حد

ورزش خلق و خوی را افزایش می‌دهد در مقابل عدم فعالیت افسردگی را به همراه دارد.

کمبود  در میزان خواب

این اختلال تنها با سایر بیماری‌های مزمن مانند بیماری‌های قلبی، پرفشاری خون و دیابت همراه نیست بلکه شرایط عاطفی نامطلوب را نیز به همراه دارد. همان‌طور که خواب کم افسردگی ایجاد می‌کند، افسردگی نیز سیکل خواب را به هم می‌زند و یک چرخه معیوب تولید می‌شود.

التهاب مغز

در حال حاضر پژوهش‌ها بیشتر روی این نکته متمرکزند که علائم افسردگی ممکن است به دلیل التهاب عصبی در مغز بروز کند. به گفته محققان التهاب مغز در افراد افسرده ۳۰ درصد بیشتر از سایر افراد است.

منبع: تبیان

نظرات کاربران