چگونه بر ترس از پرواز غلبه کنیم؟ چند پیشنهاد ساده

چگونه بر ترس از پرواز غلبه کنیم؟ چند پیشنهاد ساده

آیا شما هم از آن دسته از افرادی هستید که وقتی قرار است با هواپیما سفر کنید، ترس سراسر وجودتان را دربرمی گیرد؟ یا مرتباً وضعیت جوی مسیری که قرار است پرواز کنید را دائماً چک می کنید؟ یا با کوچکترین صدا یا تکان غیرمعمول در هواپیما به دون هیچ دلیل خود را محکم به صندلی می چسبانید و نفر جلویی و کناریتان را نیز می ترسانید؟ در ادامه ی مقاله چند راهکار و پیشنهاد ساده برای مقابله با این ترس آمده است.

پیشنهاد میکنیم که نحوه ی مکانیزم کار یک هواپیما را بیاموزید

یکی از دلایلی که مردم از هواپیما می ترسند دقیقاً کمبود دانش از نحوی کار هواپیماها و نحوه ی مکانیزم معلق ماندن این غول عظیم الجثه است. اما همانطور که یک ماشین طراحی شده تا در جاده ها باشد، یا همانگونه که یک زیردریایی طراحی شده تا درزیر دریا باشد؛ هواپیماها نیز برای پرواز بر فراز آسمان ها طراحی شده اند. بال هواپیما که در هوا معلق است، طبیعتاً بخشی از قوانین فیزیک است، هنگامی که یک هواپیما در ارتفاع 30000پایی پرواز می کند تا صد مایل می تواند به راحتی پرواز کند، حتی اگر تمام موتورهای آن خراب شده باشند.

به خلبان پروازتان اعتماد کنید

هرچند بسیار دشوار است که فردی با ترس از پرواز، بتواند از آن لذت ببرد. اما شما باید این حقیقت را بدانید که خلبانان جزو افرادی هستند که بشدت به شغل خود علاقه دارند و برای به دست آوردن آن، مراحل بسیار پیچیده و سختی را برای موفقیت  طی می کنند، فرایند انتخاب خلبانان بسیار دقیق و سخت گیرانه است. خلبان ها هر شش ماه یکبار دوباره تست های سختی میدهندو اگر از این تست ها موفق بیرون نیایند قطعاً از ادامه کار باز می ایستند.

درک آشفتگی (شرایط را درک کنید)

ترس شما ممکن است ناراحت کننده باشد اما لزوماً خطرناک نیست، تمام آشفتگی ها و تکان های ناگهانی و شرایط سخت ناشی از طبیعت است، با این وجود هواچیما ها کاملاً ایمن هستند و به گونه ای ساخته شده اند تا در سخت ترین شرایط حافظ جان شما باشند،اگر کمربند ایمنی داشته باشید، شما همیشه کاملا ایمن هستید.

افکار منفی خود را کنترل کنید

ممکن است با فکر کردن بیش از حد به پرواز، تصور کنید فاجعه ای در انتظار شماست، اما باید به پایان خوش سفر بیاندیشید، هنگامی که با لبی خندان و بسیار راحت از پله های هواپیما پایین می آیید و به سلامت به مقصد مورد نظرتان رسیده اید.

نفس عمیق بکشید

وقتی شما تنفس خود را کنترل کنید، غیر ممکن است که بترسید یا وحشت کنید. اگر احساس کردید که دلواپس و عصبی می شوید، حتی قبل از اینکه پرواز Take off کند، به مدت 4 ثانیه نفس عمیق بکشید و دم و بازدم کنید. می توانید همزمان که نفس عمیق می کشید عضله های خود را منقبض کنید. باسن خود را شل(منقبض) کنید – این کار باعث میشود سیگنالهای عصبی که از ناحیه باسن عبور می کنند بهشما کمک کنند تا آرام باشید، این پیشنها ممکن است کمی عجیب و غریب باشد، اما واقعاً نتیجه بخش است؛ امتحان کنید.

سعی کنید حواستان را پرت کنید!

تکنیک های دیگری همچون منحرف کردن مغز از ترس میتواند چاره ساز باشد، برای اینکار می توانید بر دور مچ خود یک دستبند پلاستیک بسته و هنگامی که احاس ترس به سراغتان آمد با فشار دادن آن به خود یادآوری کنید که ترس معنی ندارد و نباید بترسید. یا می توانید با نیشگون گرفتن از پوست دستتان  سعی کنید حواستان را پرت کنید و مغز خود را فریب بدهید. این نقطه فشار با اضطراب مرتبط است و می تواند به آرامش شما کمک کند.

با خدمه کابین صحبت کنید

خدمه کابین برای این استخدام شده اند تا شما را آرام کنند، بگذارید آن ها بدانند که شما از سوار شدن هواپیما واهمه دارید، و به راحتی در مورد مسایلی که قرار است رخ دهد از آن ها سوال کنید.

باید یادبگیرید که چگونه با claustrophobia (مرض ترس از فضای تنگ ومحصور) مواجه شوید

هرکس به نوعی ممکن است با این ترس (claustrophobia) مواجه شود، اما کیفیت نحوه ی مواجه شدن و تعامل کردن با آن باعث می شود که بتوانید در نهایت آن را از سر بگذرانید یا خیر! با استفاده از تکنیک های حواس پرتی و تنفس برای آرام کردن اعصاب، کشیدن پاها، سعی کنید خود را مشغول کنید و همیشه برای سفر خود برنامه ریزی کنید که چونه هر ساعت از وقت خود را در پرواز صرف مسائلی غیر از ترس و فکر کردن به آن کنید.

 

منبع: ایندیپندنت

نظرات کاربران