برندگان جایزه صلح نوبل سال 2018/ نادیا موراد و دنیس موکوگ

برندگان جایزه صلح نوبل سال 2018/ نادیا موراد و دنیس موکوگ

جایزه صلح نوبل سال 2018 به دنیس موکوگ و نادیا مراد برای تلاش های خود در جهت پایان دادن به استفاده از خشونت جنسی به عنوان سلاح جنگ و درگیری مسلحانه اعطا شده است.

دنیس موکوگ،(Mukwege)جراح و متخصص زنان ، وی مدتهاست که برای درمان هزاران زن و دختر تحت تاثیر تجاوز جنسی و خشونت جنسی در جمهوری دموکراتیک کنگو کار می کند.

نادیا مراد یک زن کُرد ایزدی اهل شنگال(سنجار)در کردستان عراق است وی که در جریان جنگ داعش به عنوان یک برده جنسی توسط داعش مورد تجاوز جنسی و بی حرمتی قرار گرفته بود.پس از اینکه توسط نیروهای پیشمرگ کردستان عراق از دست داعش نجات یافت. در سال 2016، در سن 23 سالگی سفیر حسن نیت سازمان ملل متحد برای حرمت بازماندگان قاچاق انسان بود.

رئیس کمیته نروژی نوبل(Berit Reiss-Andersen) ، گفت: “هر دو برنده جایزه مهمی را برای تمرکز توجه و مبارزه با چنین جنایات جنگی دریافت کرده اند.” او جایزه روز جمعه را در موسسه نوبل نروژی در اسلو اعلام کرد.

وی همچنین در ادامه گفت، هر دو برنده “امنیت شخصی خود را  با مبارزه ی شجاعانه در راستای مبارزه با جنایات جنگی و جستجوی عدالت برای قربانیان در معرض خطر قرار داده اند.”

منبع: سی ان ان

نظرات کاربران