در مدارس کشورهای مختلف چه خبر است؟

در مدارس کشورهای مختلف چه خبر است؟

آموزش و پرورش یک امر بسیار مهم است که در کشورهای مختلف بنا به سیستم آموزشی آنها متفاوت است، اینکه در مدارس کشورهای خارجی چه درس هایی را آموزش میدهند، کلاس های فوق برنامه چگونه است؟ و اینکه آصرفاً آموزش مبنای کار این ارگان است یا پرورش بخشی از آن، اینها ممکن است برای بسیاری از خوانندگان سوالاتی ایجاد کرده باشد؛ در این مقاله ویژگی های آموزشی 9 کشور مختلف را به اختصار بیان خواهیم کرد، در ادامه با مجله اینترنتی چراغ همراه باشید.

 

مدارس آمریکا

 • در مقطع ابتدایی (primary school) دروس اجباری در مدارس آمریکا عموماً خواندن و نوشتن، ریاضیات، علوم طبیعی و تاریخ محلی را آموزش می دهند.
 • در مقطع راهنمایی (secondary school) دروس اجباری شامل ریاضیات، زبان، علوم طبیعی (ترکیبی شیمی، زیست شناسی و فیزیک)، علوم اجتماعی ( تاریخ) و تربیت بدنی است. علاوه بر این، دانش آموزان می توانند تنوع گسترده ای از فعالیت های فوق برنامه مانند روانشناسی، پزشکی قانونی، روزنامه نگاری، سخنوری، حکاکی چوب، سفال، پخت و پز و غیره را نیز می توانند انتخاب کنند.
 • در مقطع دبیرستان دروس اجباری شامل ریاضیات، ادبیات، علوم طبیعی (یک سال شیمی، یک سال زیست شناسی و یک سال فیزیک)، علوم اجتماعی (تاریخ و ساختار دولتی) و تربیت بدنی می شود که تحصیل آن ها اجتناب ناپذیر است. علاوه بر مواردی که گفته شد،  همچنین چندین مورد کلاس های اختیاری و فوق برنامه مانند بازیگری، آموزش های فیزیکی، آناتومی، آمار، علم کامپیوتر، تکنولوژی محیط زیست، زبان های خارجی، نقاشی، مجسمه سازی، عکاسی، سینما، تئاتر، ارکستر، رقص، گرافیک کامپیوتری، طراحی وب، روزنامه نگاری، ویرایش سالنامه و غیره نیز ارئه می شود که به تناسب هر کدام از مدارس می تواند متفاوت باشد.

مدارس ژاپن

 • در مدارس ابتدایی ژاپن، کودکان ژاپنی باید زبان ژاپنی را قبل از هرچیزی بیاموزند؛ البته نه تنها صورت امروزی زبان ژاپنی بلکه باید صورت باستانی آن را همراه با حروف الفبا بیاموزند. علاوه بر این؛ خوشنویسی، شعر، ریاضیات، علوم طبیعی، مطالعات اجتماعی(اصول اخلاقی، تاریخ، آداب معاشرت)، موسیقی، هنرهای تجسمی، آموزش های جسمانی و آموزش های خانوادگی را می آموزند.
 • در دوره متوسطه اول ژاپن، موضوعات دیگری مانند فناوری اطلاعات، علوم طبیعی (فیزیک، شیمی، زیست شناسی، زمین شناسی ترکیبی)، اصول ایمنی زندگی، تاریخ، زبان انگلیسی (به زبان مادری) و چند موضوع اختیاری دیگر را می آموزند.
 • در دوره متوسطه دوم، دانش آموزان ژاپنی دو تخصص دارند: علوم طبیعی و علوم انسانی. در این دوره هدف اصلی، ورود به دانشگاه است و به همین دلیل دانش آموزان بنا به علایق خود دروس آموزشی را خودشان انتخاب می کنند. برای مثال، آن ها می توانند کشاورزی، صنعت، تجارت، ماهیگیری، آموزش پزشکی، رفاه، زبان های خارجی و غیره را انتخاب کنند.

مدارس عربستان سعودی

 • در مدارس عربستان سعودی دروس اجباری، شامل درس های علوم مذهبی، ریاضیات و علوم طبیعی (زیست شناسی، فیزیک) می شود. در مدارس خصوصی عربستان علوم انسانی و اجتماعی آموزش داده نمی شوند.

مدارس ایرلند

 • در مدارس ایرلند تنها دو ماده درسی ریاضیات و زبان انگلیسی اجباری است( در بعضی از مدارس ماده سوم درسی- زبان ایرلندی- نیز اجباری است).
 • تمامی موضوعات در مدارس ایرلند اختیاری است-منهای دو مورد اشاره شده- در مدارس این کشور، دانش آموزان امتحانات درسی خود را در مواردی که علاقه مند هستند و سعی دارند در آینده انجام دهند انتخاب می کنند. آنها دایره انتخاب بزرگی با 34 ماده درسی را در اختیار دارند که شامل: حسابداری، تجارت، مدیریت، موسیقی، نقاشی، فناوری اطلاعات، نجاری، زبان های خارجی، کشاورزی، تئاتر، موسیقی و چندین رشته دیگر است.

مدارس کشور استرالیا

 • در مدارس ابتدایی استرالیا، علاوه بر موضوعات اساسی مانند ریاضی، زبان مادری، تربیت بدنی، محیط زیست، و دروس اخلاق، به بچه ها آموزش می دهند تا سخنرانی های عمومی انجام دهند.
 • در دوره متوسطه اول(راهنمایی)، دورس انگلیسی، ریاضیات، نظریه احتمال، سواد رایانه ای، مطالعات اجتماعی، تاریخ، جغرافیا، محیط زیست، هنر (رقص، درام، موسیقی و نقاشی)، آموزش فیزیکی و علوم طبیعی (از جمله شیمی، فیزیک و نجوم) اجباری است.
 • در دوره متوسطه دوم (دبیرستان)، دانش آموزان اصول و مبانی حرفه (شغل) آینده خود را مطالعه می کنند و موضوعاتی چون حسابداری، فناوری اطلاعات، اقتصاد و غیره آموزش داده می شوند. تنوع شغلی گسترده است و علاوه بر این، کسانی که در کلاس های 11 تا 12 تحصیل می کنند، تحت عنوان برنامه های کارآموزی به شرکت ها معرفی می شوند تا دوران کارآموزی خود را در آنجا سپری کنندو در صورت امکان پس از پایان دوران کارآموزی در همان شرکت ها جذب کار شوند.

مدارس کشور اسپانیا

 • در مدارس ابتدایی کشور اسپانیا، دروس اجباری شامل زبان اسپانیایی، ادبیات، مطالعات طبیعت، تربیت بدنی، ریاضیات، زبان خارجی و موضوع هنر است- معمولا موسیقی در سطح بالایی آموخته می شود.در پایان این دوره ، بچه ها می توانند برخی از آلات موسیقی را بنوازند.
 • در دوره متوسطه اول (راهنمایی) بچه های اسپانیایی دروس علوم اجتماعی، جغرافیا، تاریخ، گرافیک و هنر ، موسیقی و تکنولوژی را می آموزند.
 • در دوره دوم متوسطه معمولاً  نوجوانان اسپانیایی با انتخاب 4 رشته اصلی می توانند ادامه تحصیل دهند، این چهار رشته اصلی شامل: علوم انسانی، فناوری و تکنولوژی، علوم طبیعی و هنر است.

مدارس کشور چین

 • در مدارس ابتدایی چین، دروس اجباری شامل: ریاضیات، آموزش زبان چینی، آموزش یک زبان خارجی و  نقاشی-به صورت  اختیاری، موسیقی و ورزش و آموزش جسمانی است که هر دانش آموز چینی موظف به گذراندن آن است.
 • در دوران راهنمایی و متوسطه، نوجوانان چینی  علومی چون؛فیزیک، شیمی و زیست شناسی را با هم می آموزند، مطالعات اجتماعی، مهارت های رایانه ای و علوم رایانه ای نیز به آن ها آموزش داده می شود. سطوح پیچیدگی و همچنین تعداد مواد درسی هرساله افزایش می یابد. می توان گفت مدارس چینی یکی از سخت ترین و پرفشارترین سیستم های آموزشی را ارائه می کنند.

مدارس کشور انگلستان

 • کودکان انگلیسی در دبستان زبان انگلیسی، ریاضیات، تاریخ، جغرافیا، موسیقی، تکنولوژی، صنعتی و هنر را می آموزند.
 • در سطوح بالاتر، نوجوانان انگلیسی، موضوعات دیگری مانند مبانی دین (آنها اخلاق و دیدگاه های همه مذاهب را مطالعه می کنند)، جغرافیا، علوم طبیعی، علوم رایانه، و موضوعات متعددی که توسط دانش آموزان انتخاب می شوند – به عنوان مثال، آشپزی، موسیقی، روانشناسی، عکاسی، رقص، نمایش، قانون، امنیت اجتماعی، حسابداری، هنر و طراحی، علم دریا، سفر و گردشگری، و غیره.

مدارس کشور روسیه

 • کودکان روسی در مدارس ابتدایی، ریاضیات، مطالعات طبیعت، زبان روسی، خواندن، زبان خارجی، نقاشی، موسیقی، آموزش فیزیکی و شطرنج رامی آموزند.
 • برنامه درسی در دوره متوسطه اول شامل: زبان و ادبیات روسی ، زبان خارجه، جبر، هندسه، کامپیوتر، تاریخ، علوم اجتماعی، جغرافیا، تاریخ طبیعی، زیست شناسی، فیزیک، شیمی، اصول ایمنی زندگی، تربیت بدنی و صنایع دستی است.
 • در  دوره متوسطه دوم (دبیرستان)، دانش آموزان علوم  مکانیک، نجوم و فرهنگ هنر جهان را دریافت می آموزند. در  مدارس متوسطه این کشور ، کلاس های 10 و 11 به 4 تخصص تقسیم می شوند: علوم انسانی، علوم فنی، علوم ریاضی وعلوم اجتماعی-اقتصادی. در این سطوح دانش آموزان بنا به تخصص خود مواد درسی مرتبط بیشتری را می آمورند، برای مثال دانش آموزان ریاضیات بیشتر ریاضیات و فیزیک می آموزندو دروس غیر مرتبط حجم کمتری را شامل می شوند.

منبع: brightside

 

نظرات کاربران