نکاتی آموزنده برای مبتلایان به میگرن

نکاتی آموزنده برای مبتلایان به میگرن

عموماً میگرن یک بیماری مضمن و دردناک است که سر را درگیر دردهای طولانی مدت می کند، بعضی از شرایط، خوراکی ها و عادات افراد ممکن است میگرن را تشدید کند و فرد مبتلا به بیماری میگرن از آن ها کمتر باخبر باشد، در این مطلب چند پیشنهاد و نکاتی آموزنده برای مبتلایان به میگرن آورده شده است، در ادامه با مجله اینترنتی چراغ همراه باشید.

استرس و اضطراب

استرس یکی از عوامل اصلی و غالب و به عنوان محرکی شایع برای بیماری میگرن شناخته می شود.

مصرف داروهای ضد افسردگی و صحبت درمانی در بیشتر  مواقع می توانند به کاهش استرس و اظطراب کمک کنند. افراد مبتلا باید سعی کنند با مدیریت رفتار وعادات منجر به استرس این تنش ذهنی را رفع کنند؛ برای اینکار مبتلایان به میگرن می توانید فعالیت های تسکین دهنده استرس مانند مدیتیشن و یوگا را انجام دهند.

رژیم غذایی مناسب

بسیاری از مواد غذایی مانند: کافئین، شکلات، سویا، پنیرهای کهنه، گوشت های پردازش شده، و شیرین کننده های مصنوعی همچون آسپارتام، می توانند محرک میگرن باشند.

افراد مبتلا به بیماری میگرن می توانند با حذف مواد غذایی محرک از رژیم غذایی خود، تاثیر آن بر روی بروز میگرن را بررسی کنند، البته طبق گفته ی کارشناسان حذف بی رویه و بی برنامه این مواد غذایی ممکن است خطرناک باشد.

نوشیدنی های الکلی، به طور ویژه شراب قرمز، نیز برای افراد بسیاری یک محرک برای میگرن محسوب می شود. البته این شرایط به میزان حساسیت هر فرد به الکل بستگی دارد.

رعایت نکردن ترتیب وعده های غذایی و کمبود میزان مصرف مایعات

با عدم صرف به موقع وعده های غذایی ممکن است میزان قندخون بدن پایین آمده و موجب شود که رگ های خونی دچار انبساط و یا انقباض شوند، که بهم خوردن میزان قندخون به خودی خود می تواند یکی از محرک های اصلی میگرن باشد.

آب به عنوان مایع و نوشیدنی اصلی و نوشیدن آن به میزان کافی در طول روز بسیار ضروری است. تامین آب بدن عاملی برای مبارزه با خستگی و رفع آن است که معموملاً پس از حمله میگرن اتفاق می افتد.

نور زیاد، سر و صدای زیاد و رایحه های قوی

افرادی که مستعد ابتلا به میگرن هستند، ممکن است حساسیت خاصی به بو، صدا، و نور از قبیل دود، رایحه های شیمیایی موجود در عطرها و لوسیون ها، و سیستم روشنایی پر نور داشته باشند.

افراد مبتلا به میگرن بهتر است در محیط هایی که میزان نور زیاد است و یا میزان سروصدای بلند است؛ سریعاً این مکان ها را ترک کنند، همچنین بو و رایحه ها برای مثال در فروشگاه های عطر و ادکلن برای افراد مبتلا به میرگن مناسب نیست.

تماشای زیاد نمایشگرها از جمله تلویزیون و کامپیوتر

نور نمایشگرها می تواند باعث آزار افراد مبتلا به میگرن شوند، این افراد بهتر است نور این نمایشگرها را نتظیم کرده یا از فیلترهای آبی رنگ برای کار با آن ها استفاده کنند.

در صورت امکان نمایشگر را هم سطح با چشمان خود قرار دهید و از نگاه کردن به سمت پایین بپرهیزید.

گاهاً  مشکلات در گردن و شانه ، ممکن است محرک اصلی در سردرد افراد مبتلا به میگرن محسوب می شوند.

خواب نامنظم

نداشتن یک برنامه خواب منظم ممکن است محرک اصلی در شروع سردرد میگرنی باشد، افرادی که یک برنامه خواب منظم حتی در روزهای آخر هفته را دنبال می کنند، می توانند احتمال بروز میگرن ناشی از شرایط نامناسب خواب را کاهش دهند.

بهتر است کیفیت خواب نیز درنظر گرفته شود؛ یک گزینه برای بهبود کیفیت خواب عدم استفاده از نمایشگرها مانند تلویزیون یا گوشی هوشمند پیش از خواب است زیرا نور می تواند شما را بیدار نگه دارد.

دندان قروچه کردن

اختلالات مفصل گیجگاهی‌زیرواره‌ای (TMJ) و دندان قروچه می توانند موجب فک درد و محرک تنش یا سردردهای میگرنی باشد. گاهی اوقات، افراد اختلالات مفصل گیجگاهی‌زیرواره‌ای را در نتیجه استرس تجربه می کنند.

اگر به دندان قروچه چه هنگام خواب یا طی روز به عنوان محرکی برای میگرن مشکوک هستید با پزشک خود مشورت کنید.

 

منبع: چراغ

نظرات کاربران