معرفی جاذبه های گردشگری اردبیل، سردترین شهر ایران

راهنمای سفر به اردبیل، سردترین شهر ایران

اردبیل یکی از زیباترین شهرهای شمال غربی کشور است که پر از جاذبه های گردشگری منحصر به فرد است، این شهر که سابقاً بخشی از استان آذربایجان شرقی بود اکنون یک استان مستقل با پشمه های آبگرم طبیعی و طبیعت بسیار زیبا است. در ادامه بخشی از جاذبه های گردشگری اردبیل را معرفی میکنیم.

1. مقبره شیخ صفی الدین اردبیلی

مقبره ی شیخ صفی‌الدین اردبیلی، بنیانگذار سلسله صفویان در این شهر قرار گرفته است. این آرامگاه یکی از بناهای دیدنی اردبیل است که در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. این بنا از لحاظ معماری ویژگی های منحصربفردی دارد که دیدن آن خالی از لطف نیست.

در لابه‌لای آجرکاری‌های نمای بیرونی بنای این مقبره نام الله با کاشی‌های فیروزه‌ای تکرارشده است و به‌همین‌خاطر این گنبد الله الله لقب گرفته است. این آرامگاه دارای بخش‌های مختلفی است. بخش های دیگر این بنا؛ قندیل‌خانه، چینی‌خانه و چله‌خانه هستند.


2. پل دیدنی هفت چشمه

پل دیدنی هفت‌چشمه یکی از پل‌های تاریخی معروف  در استان اردبیل است، قدمت این پل به دوران صفویان بازمیگردد. این پل روی رودخانه‌ی بالیقلو چای ایجاد شده و با اسامی دیگری ازجمله «پل داشکَسَن» نیز معروف است.


3.بازار تاریخی اردبیل

مجموعه‌ی تاریخی بازار سرپوشیده‌ی اردبیل در محوطه‌ای مثلثی‌شکل در طرفین خیابان امام خمینی قرار گرفته است. این بازار به‌ دلیل قدمت بسیار و جلوه های زیبایی از معماری اصیل ایرانی یکی از زیباترین بازارهای سنتی کشورمان محسوب می شود. این بازار در قرن‌های هفتم و هشتم قمری رونق فراوانی داشت و به‌ویژه در دوران سلطنت شاه‌طهماسب اول از اهمیت خاصی برخوردار شد. دیدن این بازار از نزدیک و قدم زدن در راسته های آن خالی از لطف نیست.


4. پل زیبای ابراهیم آباد

پل ابراهیم‌آباد یکی از پل‌های تاریخی متعددی است که در استان اردبیل بر روی رودخانه بالخلو ایجاد شده و از یادگارهای دوران صفوی است. این پل در فهرست میراث  ملی ایران ثبت شده است و دیدن آن از نزدیک خالی از لطف نیست، معماری این پل یادگار ذوق و شوق ایرانیان در ساخت بناهای باشکوه و عظمت معماری ایران است.


5. مقبره شیخ امین الدین جبرائیل در کلخوران اردبیل

شیخ امین‌الدین جِبرائيل پدر شیخ صفی‌الدین اردبیلی بود که در روستای کَلخوران اردبیل دفن است. آرامگاه شیخ جِبرائیل را به‌اسم «بقعه‌ی کَلخوران» نیز می‌شناسند. این بقعه به‌دلیل سبک معماری و تزئینات داخلی از بناهای فاخر و یکی از دیدنی های اردبیل محسوب می‌شود.


6.مسجد جامع اردبیل (جمعه مسجد)

مسجد جامع اردبیل یکی از قدیمی‌ترین مساجد ایران است که قدمت آن به دوران سلجوقی می‌رسد و به‌اسم «جمعه‌مسجد» نیز شناخته می‌شود.بنای اولیه این مسجد آجری در زمان ساسانیان آتشکده بوده و بعدها در دوران اسلامی به مسجد تبدیل شده است. این بنا در اثر حمله ی مغول ها به شدت تخریب شد و سپس در دوره ایلخانیان دوباره مرمت و احیاء شد. اکنون تنها بخش جزئی از این مسجد باقیمانده است.


7. بنای مسجد میرزا علی‌اکبر

مسجد میرزا علی‌اکبر از بناهای تاریخی متعلق به دوران قاجار است. این بنا در میدان ساعت اردبیل قرار گرفته و یکی از جاذبه های گردشگری شهرستان اردبیل به‌حساب می‌آید. این مسجد دارای طاق‌بندی‌های آجری است و مناره‌ی آن نیز با کاشی‌های فیروزه‌ای کار شده است.

 

نظرات کاربران