جزیره آشپزخانه، پدیده ای نو در دکوراسیون و معماری فضای آشپزخانه

جزیره آشپزخانه، پدیده ای نو در دکوراسیون و معماری فضای آشپزخانه

جزیره، پدیده ای نوظهور و محبوب در معماری آشپزخانه ها است که بر اساس گزارش انجمن ملی خانه سازان آمریکا، امروزه بیش از 70 درصد خریداران خانه های مسکونی به دنبال خانه هایی با آشپزخانه های جزیره دار هستند. جزیره باعث می شود تا فضای آشپزخانه ها کارامدتر، بهینه و زیباتر شود، در ادامه چند ایده جالب برای ساخت جزیره در آشپزخانه گردآوری شده است.

۱. افزایش فضای پیشخوان

با ایجاد و تعبیه جزیره به آسانی فضای بیشتری به عنوان فضای روکابینتی در اختیار خواهید داشت. فضای بیشتر این امکان را فرام می آورد تا در هنگام آشپزی راحت تر آشپزی کنید. فضای روکابینتی جزیره برای صرف غذا نیز همانند یک میز عمل می کند. صفحه قرارگرفته بر روی جزیره می تواند از جنس های مختلفی تهیه شود. معمولاً بهترین اجناس سنگ های کوارتز هستند.

2. فراهم آوردن فضای نشیمن

با استفاده از جزیره می توانید از خرید میزغذاخوری اجتناب کنید. جزیره می تواند به عنوان میزغذاخوری نیز مورد استفاده قرار گیرد، همچنین با قرار دادن چند صندلی درکنار آن می توانید فضایی خودمانی تر در آشپزخانه ایجاد کنید تا محیط صمیم تری برای گفتگو و صرف غذا با آشپز ایجاد کنید. اما در نظر داشته باشید با استفاده از جزیره به عنوان پیشخوان باید در زیر آن فضایی برای قرار دادن صندلی ها در نظر بگیرید تا در صورت لزوم صندلی ها را در زیر آن قرار دهید.

3. قراردادن وسایل آشپزخانه در جزیره

بدلیل وسعت و فضای زیاد جزیره ها در آشپزخانه می‌توانید سینک ظرفشویی یا گازرومیزی‌ را درون جزیره نصب کنید. با این حال  باید به جزئیاتی مثل محل قرارگیری سیستم تهویه و یا مسیر لوله‌کشی در جزیره دقت کنید تا کاملاً هوشمندانه انجام شود. وقتی که گاز روی جزیره نصب باشد، برای سیستم تهویه باید از هودهای جزیره‌ای که مستقیما به سقف وصل می‌شوند استفاده کنید. یا اگر تصمیم دارید سینک ظرفشویی را به جزیره انتقال دهید، در داخل کابینتِ زیر جزیره فضای کافی برای جاگذاری مخفی لوله‌ها درنظر بگیرید.

4. جزیره با سطوح مختلف

ساخت و تعبیه جزیره ها در دو سطح یا حتی سه سطح می تواند فضای بهتر و طبقه بندی شده تری را در اختیار آشپز قرار دهد. از جزیره ها می تواند به انحاء مختلف بهره برداری کرد، مثلاً با استفاده از یک جزیره دوسطحی می توانید فضای قرارگیری سینک ظرف شویی و میز غذاخوری را از هم جدا کنید.

5. افزایش فضای کابینتی آشپزخانه

اگر قصد دارید تا از جزیره به عنوان یک فضای کابینتی استفاده کنید، علاوه بر فضای روکابینتی که در اختیار شما خواهد گذاشت، فضای بیشتری را به مثابه یک کابینت در اختیار شما خواهد گذاشت که می توانید به راحتی اشیاء بیشتری را در آن جای کنید. همچنین می توانید فضای کابینتی جزیره را با تزئین ظروف زیبا و شاخص بیارایید.

 

نظرات کاربران