10 قابلیت مخفی که در گوشی های آیفون وجود دارد-بخش اول

10 قابلیت مخفی که در گوشی های آیفون وجود دارد

گوشی های تلفن همراه شرکت اپل که همواره از انواع گوشی های پرطرفدار در میان کاربران بوده است دارای قابلیت های منحصر به فردی است که این گوشی های تلفن همراه را برای کاربران جذاب و مورد پسند می کند، بخشی از جذابیت اپل آیفون به سادگی این گوشی موبایل برمی‌گردد. راه‌اندازی و استفاده از این گوشی بسیار آسان است. با این وجود، در پس این چهره‌ی ساده، انواع و اقسام قابلیت‌های پنهان قرار گرفته که در ادامه به تعدادی از آن‌ها می‌پردازیم.

۱. مشاهده‌ی نوتیفیکیشن‌ها در یک نگاه

اگر از آیفون ۶s یا جدیدتر استفاده می‌کنید، می‌توانید از قابلیت Raise to Wake بهره ببرید. با فعال کردن این قابلیت، با برداشتن آیفون خود می‌توانید لاک‌اسکرین و نوتیفیکیشن‌ها را مشاهده کنید. برای فعال کردن این مشخصه، در بخش تنظیمات روانه‌ی Display & Brightness شوید و گزینه‌ی Raise to Wake را فعال کنید.

۲. اولویت‌بندی دانلودها

در مواردی مانند دانلود یا به‌روزرسانی تعداد زیادی اپلیکیشن، از این قابلیت می‌توانید بهره ببرید. در چنین موقعیتی اگر می‌خواهید دانلود اپلیکیشن خاصی زودتر از همه آغاز شود، کافی است روی آیکن اپلیکیشن مذکور از لمس سه‌بعدی استفاده کنید و در بین گزینه‌های به نمایش درآمده، گزینه‌ی Prioritize Download را بزنید.

۳. تنظیم شدت نور چراغ‌قوه

برای تنظیم شدت نور چراغ‌قوه، ابتدا باید کنترل سنتر را باز کنید. برای این کار از پایین به بالا سوایپ کنید (در آیفون ۱۰ برای این کار باید از گوشه‌ی راست بالا به سمت پایین سوایپ کنید). سپس با استفاده از لمس سه‌بعدی روی آیکن چراغ‌قوه، می‌توانید میزان شدت نور را تنظیم کنید.

۴. پاک کردن اپلیکیشن‌های بلااستفاده در آیفون

با پاک کردن اپلیکیشن‌های بلااستفاده، فضای خالی حافظه‌ی داخلی گوشی افزایش پیدا می‌کند. خوشبختانه آیفون می‌تواند خودش چنین کاری را برای شما انجام دهد. برای استفاده از این مشخصه، در بخش تنظیمات روی General و سپس iPhone Storage ضربه بزنید و درنهایت گزینه‌ی Offload Unused Apps را فعال کنید.

۵. انتخاب سریع یکی از حالت‌های دوربین

با استفاده از این قابلیت، می‌توانید به‌سرعت یک حالت عکس‌برداری یا فیلم‌برداری را انتخاب کنید. مثلا اگر به منظره‌ی جذابی برخوردید، تنها با لمس سه‌بعدی روی آیکن دوربین، بدون نیاز به باز کردن اپلیکیشن دوربین، می‌توانید حالت‌هایی مانند سلفی یا اسلوموشن را انتخاب کنید. چنین قابلیتی می‌تواند سرعت عکس‌برداری یا فیلم‌برداری شما را افزایش دهد. البته اپل برای همه‌ی حالت‌ها میان‌بر ایجاد نکرده است.

۶. متوقف کردن ردیاب‌های سایت‌ها

یکی از قابلیت‌های جالب جدیدترین نسخه‌ی سافاری که در iOS 11 تعبیه شده این است که می‌تواند جلوی ردیابی کوکی‌های تبلیغاتی را بگیرد. برای فعال کردن این مشخصه، در بخش تنظیمات به Safari سر بزنید و گزینه‌ی Prevent Cross-Site Tracking را فعال کنید. در این بخش همچنین می‌توانید تبلیغات پاپ‌آپ را هم مسدود کنید.

۷. جست‌وجو در بین تب‌های سافاری

پیدا کردن یک تب خاص در میان انبوه تب‌های بازشده، کار چندان ساده‌ای نیست. اما اگر در حالت افقی از سافاری استفاده کنید، برای پیدا کردن یک تب خاص کافی است روی آیکن مربوط به تب‌ها (که شبیه به دو مربع است) ضربه بزنید. در این قسمت شاهد گزینه‌ی Search Tabs خواهید بود؛ این گزینه در حالت عمودی سافاری نمایان نمی‌شود.

۸. تبدیل لایو فوتوز به لوپ

آیفون به‌صورت پیش‌فرض، قبل و بعد از گرفتن عکس، مقداری ویدیو ضبط می‌کند که در نتیجه کلیپ‌های بسیار کوتاهی از عکس‌ها ایجاد می‌شود؛ نام این قابلیت، لایو فوتوز است. برای ویرایش ابتدا آن‌ها را در اپلیکیشن عکس iOS باز کنید و سپس به سمت بالا سوایپ کنید. در میان گزینه‌های مختلف ویرایش، گزینه‌ای تحت عنوان Loop را می‌توانید مشاهده کنید که با انتخاب آن، لایو فوتوز شما به یک کلیپ تکرارشونده (مشابه بومرنگ‌های اینستاگرام) تبدیل می‌شود.

۹. تغییر رزولوشن ویدیو

هرچند ویدیوهای ضبط‌شده با رزولوشن ۴K کیفیت فوق‌العاده‌ای دارند، اما به همان نسبت حجم بسیار زیادی از حافظه‌ی داخلی گوشی را هم اشغال می‌کنند. برای کاهش حجم ویدیوها، باید رزولوشن آن‌ها را پایین بیاورید. برای چنین کاری، در بخش تنظیمات به بخش Camera مراجعه کنید و با ضربه زدن روی Record Video، می‌توانید رزولوشن ضبط ویدیو را مشخص کنید.

۱۰. قطع شدن موسیقی بعد از زمان مشخص

بسیاری از افراد عادت دارند هنگام خوابیدن، از طریق گوشی یا تبلت خود به موسیقی گوش دهند. اما مشکلی که وجود دارد این است که بعد از به خواب رفتن کاربر، موسیقی همچنان در حال پخش باقی می‌ماند. با استفاده از iOS می‌توانید زمانی را برای پخش موسیقی مشخص کنید که بعد از تمام شدن آن، پخش موسیقی متوقف شود. برای این کار، اپلیکیشن ساعت را باز کنید و روی تب Timer ضربه بزنید. در این قسمت، گزینه‌ی When Timer Ends را انتخاب کنید. به جای انتخاب پخش آهنگ در هنگام پایان یافتن تایمر، گزینه‌ی Stop Playing را انتخاب کنید. درنهایت مدت‌زمان تایمر را مشخص کنید و روی گزینه‌ی Start ضربه بزنید. با این کار، بعد از اتمام زمان مقرر، پخش آهنگ‌ها یا پادکست‌ها متوقف می‌شود.

منبع: Popular Science

نظرات کاربران