معرفی سریعترین و قویترین دوربین فیلمبرداری در دنیا

معرفی سریعترین و قویترین دوربین فیلمبرداری در دنیا

ویدئوهای حرکت آهسته، یک تکنولوژی بسیار جالب است که در بسیاری از موارد به حل مسایلی در فوتبال و … بسیار کمک کننده بوده است، میزان حرکت آهسته در فیلمبرداری و تصویربرداری به توانایی ضبط فریم بر ثانیه بستگی دارد، اخیراً محققان بر روی پروژه ساخت دوربینی با قابلیت ضبط و فیلمبرداری با توانایی 10 تریلیون فریم بر ثانیه کار کرده اند که نتایج اولیه آن موفقیت آمیز بوده است، در ادامه جزئیاتی از معرفی سریعترین و قویترین دوربین فیلمبرداری در دنیا را باهم مرور می کنیم.

سریعترین و قویترین دوربین در دنیا

اخیراً گروهی از پژوهشگران دنیای دیجیتال دوربینی ساخته اند که توانایی ذخیره و ضبط فیلم با سرعت ۱۰ تریلیون فریم در یک ثانیه را داراست.

فیلم برداری به سبک اسلوموشن یا آهسته

محققان “موسسه فناوری کالیفرنیا”( Caltech) و ” INRS” موفق به ساخت سریع‌ترین دوربین دنیا شدند. این دوربین می‌تواند در هر ثانیه ۱۰ تریلیون فریم را ضبط کند و به اندازه‌ای سریع است که بتواند واکنش های بین ماده و نور را در محدوده “نانومقیاس” (محدود اندازه بین یک تا صد نانومتر ) به ثبت برساند. سال گذشته این رکورد متعلق به یک تیم سوئدی بود که دوربینی ساختند که قادر به ثبت ۵ تریلیون فریم در ثانیه بود.این در حالی است که این دوربین جدید در محدوده “نانو مقیاس” وضوح زمانی بالاتری نیز دارد.

“وضوح زمانی” یا “قدرت تفکیک زمانی” به توانایی یک سیستم برای متمایزسازی جزئیات یک کمیت سنجشی از نظر زمانی در یک سیگنال می‌گویند. تیم تحقیقاتی این پروژه معتقدند: دوربین ساخت آن‌ها می‌تواند وقایعی خاص در علوم زیستی و فیزیک را به ثبت برساند.این تیم تحقیقات خود برای ساخت دوربین‌های سریع‌تر را ادامه خواهند داد. پژوهشگران در این پروژه اعلام کرده اند که آنها سعی دارند تا با کار بیشتر بر روی این پروژه، با توسعه و بهینه سازی آن این فناوری را بهبود بخشند و تولید این نوع از دوربین را وارد فاز عملیاتی کنند.

نتایج این پژوهش در مجله “Light: Science & Applications” انتشار یافته است.

منبع: مجله اینترنتی چراغ

نظرات کاربران