چند پیشنهاد ساده برای مقابله با استرس

چند پیشنهاد ساده برای مقابله با استرس

استرس یا همان اضطراب حالتی ناخوشایند در ذهن است که انسان را بیقرار می کند و ممکن است بر سلامت روحی و جسمی افراد تأثیر منفی بگذارد. در ادامه چند پیشنهاد ساده برای مقابله با استرس ارائه شده است.

استرس و اضطراب

مسائل مالی، مشکلات کاری، تهیه خوراک، پوشاک و مدیریت و یا حتی قبول مسئولیت ممکن است استرس را در زندگی افزایش دهد. استرس و اضطراب در طول زندگی همواره وجود دارد اما نحوه ی برخورد با آن و مدیریت آن بسیار مهم است. خوشبختانه برای مقابله با استرس لزوماً نباید قرص و یا دارو مصرف کنید. راه های دیگری نیز برای مقابله با استرس وجود دارد که در ادامه چند مورد اشاره شده است.

1.فریاد بزنید، با صدای بلند داد بزنید

ممکن است صحبت کردن با یک دوست صمیمی و قابل اعتماد برای رفع استرس مناسب باشد؛ با این وجود فریاد زدن روش بهتری است. داد زدن باعث می شود ذهن و درون خود را از صداهای خفه شده تخلیه کنید. مماشات و سروکله زدن با مشکلات و استرس مقابله با آن را سخت تر می کند، گاهی برای رفع استرس باید بر سر آن فریاد بزنید.

2. ورزش و تحرک راه مناسبی است

ورزش کردن شاید آخرین گزینه باشد، اما باید توجه داشته باشید که ورزش و انجام حرکات ورزشی باعث می شود تا ذهن خود را از مسایل دور کنید و برای چند دقیقه هم از مسایل روزمره و از فشارهای عصبی آن رها شوید، پس از بهانه جستن برای دوری از ورزش بپرهیزید، و ورزش کنید، ورزش علاوه بر رفع استرس نشاط و شادی را به ارمغان می آورد.

فعالیت‌های فیزیکی سطح اندورفین‌ها و سروتونین‌ها را افزایش داده و به شما کمک می‌کند احساس بهتری داشته باشید. از آنجا که مغز شما در آن واحد نمی‌تواند بر روی دو موضوع تمرکز کند، ورزش می‌تواند ذهن شما را از مشکلات دور نگه دارد. بنابراین حداقل هفته‌ای ۳ تا ۵ روز به مدت ۳۰ دقیقه‌ ورزش کنید. لازم نیست برای رفع استرس تمرینات سنگین انجام دهید، هرگونه تحرکی میتواند مفید واقع شود.

3. از مصرف کافئین ها دوری کنید

قهوه و کافئین ها

برای فرار از استرس و بهبود حالت روحی خود با مصرف کافئین ها همچون قهوه، نوشابه و … میتوان در کوتاه مدت بر روی ذهن تاثیربگذارد، اما مصرف کافئین ها در بلند مدت میزان استرس را افزایش خواهد داد.

کافئین باعث افزایش سطح انرژی سیستم عصبی می‌شود. وقتی تحت فشار قرار می‌گیرید، این انرژی عصبی می‌تواند منجر به حملات اضطرابی شود.البته قطع کامل مصرف نوشیدنی‌های کافئین دار می‌تواند باعث افزایش ضربان قلب و القای اضطراب شود. در حالی که شما مجبور نیستید این نوشیدنی‌ها را کاملا کنار بگذارید. بلکه کم کردن مصرف آن‌ها می‌تواند تاثیرگذار باشد. همزمان با کاهش مصرف نوشیدنی های کافئین دار سعی کنید از دمنوش ها استفاده کنید، دمنوش ها جایگزین های خوبی برای این نوشیدنی ها است.

4. در زمان مناسب بخوابید

نه تنها خواب کافی تأثیر بسزایی در رفع استرس و بهبود حالت روحی دارد، بلکه خوابیدن در زمان مناسب نیز بسیار اهمیت دارد، کم خوابیدن باعث شکل گیری استرس خواهد شد. همواره خواب منظمی داشته باشید و سعی کنید شبانه روز 8-9 ساعت بخوابید.

5.نه گفتن را بلد باشید

هرچند زندگی انسان ها به صورت اجتماعی با تعاون و همکاری و کمک به یکدیگر ادامه می یابد و جامعه ی نیکو جامعه ای است که در آن افراد به همدیگر کمک می کنند، اما اینکه خود را درگیر کار افراد دیگر کنیم و درخواست های آن ها را بر سلامت روحی خود ارجح داریم، استرس زیادی به خود وارد کرده و بیشتر دچار فشارهای عصبی می شویم.

نه گفتن

این به آن معنی نیست که به کسی کمک نکنیم، بلکه باید از توانایی های خود آگاه باشیم و ظرفیت خود را بدانیم، پس در مقابل خواست های نابجای دیگران “نه” بگویید.

6. وعده های غذایی را حذف نکنید

اضطراب باعث ایجاد تهوع می‌شود و اشتهای خوردن غذا را از شما می‌گیرد. اما نخوردن غذا می‌تواند اضطراب را بدتر کند. چرا که در این حالت قند خون شما افت کرده و هورمون استرس به نام کورتیزول آزاد می‌شود. کورتیزول می‌تواند به شما کمک کند تا شرایط تحت فشار را تحمل کنید اما در عوض اضطراب شما را هم بدتر خواهد کرد.

در اینجا منظور از غذا خوردن، صرفا قرار دادن هر هله هوله یا ماده‌ی قندی در دهان نیست. البته خوردن خوراکی‌های شیرین به خودی خود باعث اضطراب نمی‌شود اما می‌تواند نشانه‌های اضطراب مانند لرزش و تکان بدن را افزایش دهد.

به جای آن از مواد غذایی شامل پروتئین‌ها، میوه‌ها، سبزیجات و چربی‌های سالم در رژیم غذایی خود استفاده کنید. ضمن این که در طی روز ۵ تا ۶ وعده‌ی غذایی مختصر میل کرده و در طول روز مصرف مواد قندی و کربوهیدرات‌ها را محدود کنید.

7.لحظه ها را دریباید

در حال حاضر به غیر از خواندن کلمات این صفحه، به چه چیز دیگری فکر می‌کنید؟ آیا در مورد جلسه‌ی هفته‌ی آینده نگران هستید؟ آیا به اهداف مالی خود فکر می‌کنید؟

چنانچه به موضوع دیگری فکر می‌کنید، بخشی از مشکل شما شناسایی شده است. مانند بسیاری از دیگر افراد مضطرب، شما هم مشکل زندگی در لحظه دارید! به جای نگرانی در مورد امروز، دائم به مشکلات فردا یا حتی دیروز! فکر می‌کنید.

در حالی که آینده را نمی‌توان کنترل کرد و هیچ ماشین زمانی برای رفتن به گذشته نیست. از این رو تنها دارایی نقد شما امروز است. بنابراین بیش از حد خود را در معرض اضطراب‌های ذهنی قرار ندهید.

منبع: healthline

 

نظرات کاربران