چند پیشنهاد برای کاهش هزینه ها / کمتر ولخرجی کنیم

چند پیشنهاد برای کاهش هزینه ها / کمتر ولخرجی کنیم

خرید کردن و هزینه برای لوازم ضروری زندگی کار بسیار نیک و پسندیده ای است، اما وقتی ما فراتر از نیاز خود خرج میکنیم و به قول معروف حواسمان به جیبمان نیست، دیگر اسم آن به ولخرجی تغییر میکنید، گاهاً پس از خریدهای اضافی و خرج کردنهای اضافی و بیخودی حالمان گرفته می شود، در ادامه چند پیشنهاد ساده برای اینکه کمتر خرج کنیم و هزینه ها را کاهش دهیم ارائه شده است، با رعایت این چند پیشنهاد کمتر ولخرجی کنید.

ولخرجی

با روش های زیر می توانید پول کمتری خرج کنید و بیشتر پس انداز کنید.

۱ – رستوران گردی و غذا خوردن در بیرون را کم کنید

حتی یک خانواده ی کم جمعیت چهارنفره اگر در یک رستوران سطح میانه غذا بخورند هزینه ی آن در حدود 130تا 150 هزار تومان می شود، اگر در منزل همان غذا را درست کنید میتوانید با یک سوم و حتی یک چهارم آن همان غذا را تهیه و مصرف کنید.

۲-سبزیجات را خانگی تهیه کنید

با ساخت یک باغچه کوچک در حیاط منزل خود می توایند نیاز روزانه خود به سبزیجات را تامین کنید، حال اگر کمی حوصله داشته باشید با کاشتن درخت میوه بخشی از هزینه های خرید میوه را نیز کاهش دهید. ضمناً محصولات خانگی خوش بو وسالمتر هستند و به صورت غیرمستقیم در هزینه های درمان افراد نیز تأثیر خواهد گذاشت.

۳ -غذاهای مهمانی را دور نریزید

یک سورچرانی بزرگ در تعطیلات آخر هفته راه بیندازید و در حجم زیاد آشپزی کنید و بعد باقیمانده غذاها را در ظروف جداگانه فریز کنید. اکنون غذاهای خانگی آماده ای دارید که هزینه تمام شده آنها تنها کسری از هزینه غذاهای منجمد فرآوری شده با کیفیت است.

۴ – وسایل اضافی و بلااستفاده را بفروشید

همه ی مجموعه وسایل بلااستفاده ای داریم که ممکن است هرگز به آن ها نیاز پیدا نکنیم؛ درحالیکه ممکن است افرادی به آن نیاز داشته باشند، پس این وسایل را فروخته و پول آن ها را در جای دیگر هزینه و یا می توانید پس انداز کنید.

۵ – کارها را خودتان انجام بدهید

اگر برای هرس کردن باغچه به اشخاصی پول پرداخت می کنید یا برای نظافت استخر منزل و حیاط به کسی پول می پردازید، دیگر خودتان این کارها را انجام دهید، این کار باعث می شود هم سرگرم  شوید و هم در هزینه ها صرفه جویی کنید.

۶ – فرزندانتان را درگیر کار کنید

درگیرکردن فرزندانتان در بحث های مدیریت پول و تصمیمات وابسته به آن، به آنها کمک می کند سبک زندگی مقتصدانه و حسابگرانه ای در پیش بگیرند.

۷ – عاقلانه بخشش کنید

فهرستی از خیریه هایی که می توانید به آنها کمک کنید تهیه کنید و هنگامی که از سایرین درخواست کمک دریافت می کنید، مودبانه تقاضایشان را رد کنید.

۸ – به ویترین مغازه ها سر بزنید

با یک گروه از دوستان و یا افراد خانواده تان در بازها قدم بزنید و ویترین ها را دیدبزنید و از جدیدترین اشیاء دیدن کنیدو از آن ها تعریف کنید و مقایسه کنید و در هنگام خرید مقایسه ها را درنظر بگیرید و جنس بهتر را خریداری کنید تا مجبور نشوید هر جنسی را خریداری کنید.

 

۹ – در خانه خودتان خرید کنید

پس از سال ها مصرف گرایی افراطی، بسیاری از مردم بشقاب ها، مبلمان، پوشاک و… اضافی بسیاری دارند. اگر میل شدیدی حس می کنید که چیدمان اتاقی را تغییر بدهید یا میزی خاص به مناسبت تعطیلات و عیدی که در پیش دارید بخرید، چیزهایی را انتخاب کنید که از قبل خریده اید.

۱۰ -بهتر برنامه ریزی کنید

تعیین کنید کدام یک از هزینه ها را می توانید کاهش بدهید، بدون اینکه روی کیفیت زندگی تان تاثیر بگذارد. برای مثال، آیا می توانید شبکه های تلویزیون کابلی تان را کم کنید و تنها شبکه هایی را تماشا کنید که برایتان مهم ترند؟

منبع: brightside

نظرات کاربران