11 راهکار برای مصرف کمتر پلاستیک در زندگی روزمره

11 راهکار برای مصرف کمتر پلاستیک در زندگی روزمره

پلاستیک امروزه تمام ابعاد زندگی بشر را در برگرفته است، این ماده ارزان و پرمصرف به وفور در هرجای زندگی ما وجود دارد. این پدیده هرچقدر بیشتر باشد زندگی بشر را بیشتر در معرض خطر قرار میدهد. در این مطلب چند راهکار به منظور کاهش مصرف پلاستیک در زندگی روزمره ارائه شده است.

در هنگام خرید از کیسه‌های پلاستیکی استفاده نکنید

مصرف کمتر پلاستیک

معمولا پس از بازگشت از خرید جای کیسه پلاستیکی در سطل زباله است. برای پرهیز از آن بهتر است در خرید بعدی کوله پشتی، سبد خرید و یا ساک دستی​‌تان را با خود ببرید. سازمان‌های حفاظت از محیط زیست همچون فدراسیون حفاظت از محیط زیست و طبیعت آلمان، استفاده از ساک​‌های دستی پارچه​‌ای از جنس متقال، کنف و کتان را برای خرید توصیه می‌کنند.

میوه و سبزیجات بسته‌بندی‌شده نخرید

مصرف پلاستیک

به جای خرید میوه و سبزی​‌هایی که در کیسه‌​ها یا جعبه​‌های پلاستیکی بسته‌​بندی شده‌​اند، سراغ سبزی و میوه​‌های آزاد بروید، برای مثال خرید از بازارهای هفتگی. خرید از این بازارها نه تنها موجب کاهش زباله می‌​شود، بلکه از اسراف در پول و موادغذایی نیز می​‌کاهد زیرا شما به اندازه​‌ای میوه یا سبزی می​‌خرید که به آن احتیاج دارید.

شیشه به جای پلاستیک

کاهش مصرف پلاستیک

به گفته فدراسیون حفاظت از محیط زیست و طبیعت آلمان یک بطری پلاستیکی برای تجزیه شدن به ۴۵۰ سال زمان نیاز دارد. در برابر آن اما بطری شیشه‌​ای قرار دارد. مانند گذشته که ماست، آب، شیر، روغن یا سرکه در بطری و ظرف​‌های شیشه‌​ای گرویی​‌دار در دسترس مصرف‌کنندگان قرار داشت. درست است که بطری​‌های شیشه​‌ای سنگین​‌تر از بطری​‌های پلاستیکی هستند، اما بازیافت شیشه به راحتی انجام‌​پذیر است.

بسته‌های بزرگ‌تر را انتخاب کنید

کاهش مصرف پلاستیک

کسی که تصمیم دارد بی‌رویه پلاستیک مصرف نکند، می​‌باید در فروشگاه‌ها سراغ بسته​‌های بزرگ برود. این نوع خرید البته تنها شامل کورن‌فلکس یا پاستا نمی‌شود، بلکه مواد بهداشتی و آرایشی را نیز دربرمی​‌گیرد. چنان که خرید ژل دوش یا صابون در بطری‌​های بزرگ با قابلیت پرشدن دوباره، در قیاس با خرید خُرد آنها، به وضوح از تولید زباله پلاستیکی می‌کاهد.

از مصرف غذاهای بسته‌بندی‌شده پرهیز کنید

برش‌​های میوه​‌های تازه، سالاد آماده با کارد و چنگال یکبارمصرف پلاستیکی، تنها باعث افزایش حجم زباله​‌های پلاستیکی هستند. به جای آن می‌​توانید با گذراندن چند دقیقه در آشپزخانه غذای خود را در ظرفی معمولی با کارد و چنگال فلزی صرف کنید. برای نوشیدن نوشابه خنک خود نیز، ترجیحا از نی استفاده نکنید.

غذای تازه سالم‌تر و ارزان‌‌تر است

بسیاری از غذاهای آماده مانند سوپ کیسه‌​ای یا مواد غذایی یخ‌​زده اغلب در جعبه​‌های پلاستیکی یا مقوایی با روکش آلومینیومی بسته​‌بندی شده​‌اند. حتی درون قوطی​‌های کنسرو نیز پوششی پلاستیکی وجود دارد. پختن غذای تازه هم سالم‌​تر و به صرفه‌​تر است و هم از تولید چنین زباله​‌هایی می​‌کاهد.

هنگام بسته‌بندی خوراکی به فکر محیط زیست هم باشید

بسته بندی بدون پلاستیک

برای تازه​ نگه داشتن مواد خوراکی نیازی به استفاده از فویل​‌های آلمینیومی و بسته‌​های پلاستیکی نیست بلکه بهتر آن است که مواد خوراکی خود را در کاغذهای کاهی نازک بپیچید که هم سالم‌​تر است و هم با محیط زیست سازگارتر است. به جای ظرف​‌های پلاستیکی نان نیز می‌​توان از قوطی​‌های فلزی، شیشه‌​ای و یا چوبی استفاده کرد.

قاشق‌های چوبی به جای قاشق‌های پلاستیکی

قاشق چوبی

به​‌ویژه هنگام پخت و پز بهتر است از ابزار پلاستیکی چشم​ پوشید. زیرا ذرات پلاستیکی در دمای بالا حل و وارد غذا می‌شوند. با استفاده از قاشق، ملاقه یا دیگر ابزار چوبی می‌​توان از چنین ضایعاتی جلوگیری کرد.

اسباب‌بازی بدون پلاستیک

اسباب بازی چوبی

کودکان دوست دارند هر چیزی را به دهان ببرند. اسباب​‌بازی پلاستیکی با سلامت کودک سازگار نیست. جایگزینی اسباب‌بازی​‌های پلاستیکی سنتی با اسباب​‌بازی‌هایی که از چوب ساخته شده‌​اند، بهترین گزینه است.

لوازم آرایشی بدون پلاستیک

مواد آرایشی

لوازم بهداشتی ـ آرایشی مانند کرم‌​های پیلینگ، ژل دوش، خمیردندان یا کرم صورت نیز می​‌توانند حاوی ذرات ریز پلاستیکی یا همان میکروپلاستیک باشند که باید از استفاده آنان به کلی چشم پوشید. برای مثال صابون جامد می‌​​تواند جایگزینی برای صابون مایع باشد که هم از هزینه‌​ها می​​‌کاهد و هم سبب کاهش مصرف بی‌رویه مواد پلاستیکی می‌شود.

الیاف طبیعی به جای الیاف مصنوعی

الیاف طبیعی

بسیاری از لباس​‌هایی که ما به تن داریم، مانند پولیور، شلوار و یا تی​شرت، از الیاف مصنوعی همچون نایلون یا پلی‌استر تهیه شده‌​اند که طبیعتا عاری از مواد پلاستیکی نیستند. هنگام شست وشوی این لباس‌​ها در ماشین رختشویی، ذرات میکروپلاستیکی از آنان جدا، در آب حل و به فاضلاب منتقل می‌​شوند. پس چه بهتر از لباس‌​هایی استفاده کنیم که از الیاف طبیعی همچون متقال و یا کتان تهیه شده​‌اند.

پلاستیک ارزان و بی​‌دردسر است و همه جا می​‌توان به راحتی به آن دست یافت. بنابه برآورد دفتر محیط زیست سازمان ملل، تنها در سال جاری ۳۶۰ میلیون تن مواد مصنوعی (مواد پلاستیکی) تولید شده است. با محاسبه سازمان حفاظت از محیط زیست آمریکا ۶۰ تا ۸۰ درصد زباله‌​​های دریاها را مواد پلاستیکی تشکیل می​‌دهد. نتیجه اینکه، سالانه صدهزار حیوان و پرنده دریایی (به گفته دفتر محیط زیست سازمان ملل) در اثر این فاجعه جان خود را از دست می‌​دهند. نهاد محیط زیستی “حفاظت از اقیانوس”​ در بررسی خود پنج کشور آسیایی چین، اندونزی، ویتنام، تایلند و فیلیپین را مسئول نیمی از این زباله​‌های پلاستیکی دانسته که به دریاها ریخته می‌​شوند.

منبع: دویچه وله

نظرات کاربران