بیوگرافی و کارنامه ی کاری نوید محمد زاده به همراه تصاویر

نوید محمد زاده کیست؟ زندگی نامه و کارنامه ی هنری نوید محمدزاده بازیگر سینما و تلویزیون

نوید محمدزاده متولد ۱۷ فروردین ۱۳۶۵ مجری، بازیگر سینما و تئاتر ایرانی است، اصالتا اهل ایلام و کُرد است. وی از سال 87 وارد حرفه ی بازیگری شد و در فیلم در میان ابرها به کارگردانی روح اله حجازی به ایفای نقش پرداخته بود . پس از آن با حضور در فیلم عصبانی نیستم توانست به خوبی بدرخشد و نظر منتقدین را جلب نماید و بسیاری از ان ها وی را لایق دریافت سیمرغ بهترین بازیگر مرد از جشنواره فجر 32 می دانستند که با فشارهای گروهی خارج از سینما فیلم عصبانی نیستم از جشنواره حذف شد و سیمرغ به او نرسید. نوید محمدزاده در سال 94 برای بازی در فیلم ابد و یک روز از سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر تندیس بهترین بازیگرنقش مکمل مرد را دریافت کرد . پس از آن نیز جایزه بهترین بازیگر جشنواره ی بین المللی براتیسلاو 2015 را برای بازی در فیلم ناهید دریافت نمود. وی همچنین در هجدهمین جشن خانه سینما در سال 95 بار دیگر برای بازی در فیلم ابد و یک روز تندیس بهترین بازیگر مکمل مرد را گرفت.

کارنامه ی هنری نوید محمدزاده

محمدزاده سال 87 با بازی در نمایش «ماه در آب» نوشته فارس باقری و کار محمد کوروش نیا به تئاتر حرفه ای راه پیدا کرد و برای بازی در این نمایش جایزه بازیگری مرد را در جشنواره استانی تهران دریافت کرد. پس از آن در فیلم «آندو» به کارگردانی بهروز قبادی بازی کرد که این نمایش مجوز اکران نگرفت.

اجراهای صورت گرفته از طرف نوید محمدزاده

وی مجری قسمت‌هایی از برنامه دوستان که از شبکه جام جم پخش می‌شد بود.

جوایز دریافتی نوید محمدزاده

نوید محمدزاده در سی و دومین دوره جشنواره فیلم فجر با کسب آرای داوران به عنوان بهترین بازیگر نقش اول مرد برای کسب سیمرغ انتخاب شد. اما به علت فشار گروه‌هایی خارج از سینما فیلم عصبانی نیستم از بخش مسابقه خارج و جایزه به رضا عطاران اهدا شد. نوید در برنامه اینترنتی ۳۵ اعلام کرد که این اتفاق تلخ‌ترین اتفاق در زندگی هنریش بوده‌استمحمدزاده برای بازی در فیلم ابد و یک روز در سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر موفق به دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد و در شانزدهین جشن دنیای تصویر نیز موفق به دریافت تندیس زرین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد گردید. وی برای بازی در فیلم ناهید جایزهٔ بهترین بازیگر مرد جشنوارهٔ بین‌المللی براتیسلاوا ۲۰۱۵ را دریافت کرده‌است. همچنین در سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را برای فیلم بدون تاریخ بدون امضاء از آن خود نمود. نوید محمدزاده این جایزه را سومین سیمرغ خود دانست (اشاره به سیمرغ اهدا نشده فیلمعصبانی نیستم). وی همچنین از رسانه‌هایی که لیستی از برندگان را برای فشار به هیئت داوران داده بودند، گلایه کرد. وی از همگان خواست به هیئت داوران احترام بگذارند.با احتساب سیمرغ فیلم عصبانی نیستم، وی یکی از پرافتخارترین بازیگران سینمای ایران محسوب می‌شود. وی برای بازی در فیلم «بدون تاریخ بدون امضاء» موفق به دریافت جایزه بهترین بازیگر مرد بخش افق‌های جشنواره ونیز شد. این فیلم به کارگردانی وحید جلیلوند است.

تئاترها

شمارهنامسال
۱پسران آفتاب۱۳۸۷
۲ماه در مرداب۱۳۸۸
۳فاصلهٔ تاریک ستاره‌ها۱۳۸۹
۴دهانی پر از پرنده۱۳۸۹
۵نورگیر۱۳۹۰
۶زمستان ۶۶۱۳۹۰
۷ورود آقایان ممنوع۱۳۹۰
۸ایستاده‌ها سر سوراخ سوپ خوری۱۳۹۱
۹پچ پچ‌های پشت خط نبرد۱۳۹۱
۱۰ویران۱۳۹۱
۱۱مرد بالشی۱۳۹۲
۱۲یک دقیقه سکوت۱۳۹۲
۱۳هم طناب۱۳۹۲
۱۴روایت ناتمام یک فصل معلق۱۳۹۲
۱۵شکلک۱۳۹۳
۱۶دل سگ۱۳۹۳
۱۷آخرین نامه۱۳۹۳
۱۸بالاخره این زندگی مال کیه؟۱۳۹۳
۱۹کامنت۱۳۹۴
۲۰ستوان اینیشمور۱۳۹۴
۲۱شب آوازهایش را می‌خواند۱۳۹۴
۲۲خدای کشتار۱۳۹۵
۲۳دکلره۱۳۹۵
۲۴دیابولیک: رومئو و ژولیت۱۳۹۵
۲۵خدای کشتار۱۳۹۵
۲۶آخرین نامه۱۳۹۶
۲۷پچ پچ‌های پشت خط نبرد۱۳۹۶

فیلم‌شناسی

کوچمرتضی فرشباف۱۳۹۶
مغزهای کوچک زنگ زدههومن سیدی۱۳۹۶
خفه‌گیفریدون جیرانی۱۳۹۵
بدون تاریخ بدون امضاوحید جلیلوند۱۳۹۵
ابد و یک روزسعید روستایی۱۳۹۴
خشم و هیاهوهومن سیدی۱۳۹۴
لانتوریرضا درمیشیان۱۳۹۴
ناهیدآیدا پناهنده۱۳۹۳
سیزدههومن سیدی۱۳۹۲
عصبانی نیستمرضا درمیشیان۱۳۹۲
لرزانندهٔ چربیمحمد شیروانی۱۳۹۱
در میان ابرهاروح‌الله حجازی۱۳۸۷
آندوبهروز قبادیبدون پروانه نمایش

 

سریال ها

  • سهمی برای دوست

فیلم‌های تلویزیونی

  • داستان ما، قصه تو

اجرا

  • برنامه دوستان – پخش از شبکه جام جم

فیلم کوتاه

  • نوار ویدئو

منبع: ویکیپدیا + اصلاحیه از طرف سردبیر چراغ

 

نظرات کاربران