5 روش ساده برای لاغر ماندن

احتمالاً الان که دارید این مطلب را می خوانید از یک رژیم سخت خلاص شده اید و می خواهید دیگر به آن دوران سخت چاقی و اضافه وزن باز نگردید، باید به شما بگویم به جای خوبی سر زده اید، در این مقاله 5 روش ساده برای لاغر ماندن پس از کاهش وزن را به شما پیشنهاد میکنیم.

چگونه لاغر ماندن

لاغری یک سبک زندگی است

اگر به رژیم لاغری خود به عنوان چیز سخت و طاقت فرسایی بنگرید که کوتاه مدت می‌باشد، فایده‌ای نخواهد داشت. برای لاغر شدن و حفظ آن بایستی تغییرات دائمی در نحوه غذا خوردن خود ایجاد کنید. ایرادی ندارد اگر گاهی از آن سرپیچی کنید، اما اگر مدت زمان کوتاهی کالری‌های خود را کم کنید و سپس مجددا به شیوه قبل بازگردید، سریعا وزن شما بازخواهد گشت و حالت یویو پیدا می‌کند.

متخصصان معتقدند یکی از بهترین معیارها برای آنکه بفهمید چه میزان وزن کم خواهید کرد، مقدار وزنی است که در ماه نخست رژیم کم کرده‌اید. به این خاطر که حصول نتیجه فوری، به شما انگیزه می‌دهد. از این رو متخصصان تغذیه معتقدند دو هفته نخست رژیم را به خود سخت بگیرید تا نیروی محرکه خوبی برای ادامه باشد. قند و الکل را از برنامه غذایی خود حذف کنید و از کربوهیدرات‌های فرآوری‌نشده استفاده نکنید. پس از مدتی، ادامه این رژیم غذایی با میزان کم غذا راحتتر خواهد شد. ببینید چطور می‌توانید نوع غذا خوردن خود را به شیوه‌ای سالم و ماندگار تغییر دهید. اهداف کوچک و مشخصی برای خود تعریف کنید، مانند تعیین ماکسیموم نوشیدنی که در طول هفته خواهید خورد، یا کم کردن یک اسلایس از پیتزایی که می‌خواهید بخورید. برنامه هفتگی برای غذای خود مشخص کنید و یک وعده به خود استراحت دهید و چیزی که دوست دارید، بخورید.

به روش صحیح ورزش کنید

لاغر بمانید

ورزش، کالری و چربی را می‌سوزاند و با ساخت ماهیچه متابولیسم را بالا می‌برد. متاسفانه سیستم بدن به طور بیولوژیکی طوری طراحی شده است که چند گرم وزن اضافی را نگه می‌دارد. بر اساس مطالعات انجام شده وقتی شما ورزش می‌کنید، بدن شما احساس کمبود می‌کند و شروع می‌کند به فرستادن سیگنال‌های گرسنگی. اگر پشتکار خوبی نداشته باشید، تمام کالری که سوزانده‌اید را دوباره وارد بدن می‌کنید و پرخوری می‌کنید.

ورزش‌های قلبی-عروقی بسیار مفید هستند اما ورزش‌های استقامتی نیز تاثیر خوبی دارند. این ورزش‌ها به ماهیچه‌سازی کمک می‌کنند که متابولیسم را بالا برده و به توانایی کالری‌سوزی کمک می‌کنند. در هفته دو تا سه روز تمرینات مقاومتی انجام دهید. برای تاثیرگذاری بهتر سه تا پنج جلسه ورزش‌های قلبی –عروقی نیز به آن اضافه کنید چرا که هر بار ۲۵۰ تا ۴۰۰ کالری سوزانده می‌شود.

به گرسنگی های ساده توجه نکنید!

لاغر شدن برای برخی از زنان بسیار دشوار است زیرا اضطراب گرسنه شدن دارند. برای این افراد گرسنگی چیز بسیار بدی است که باید به هر قیمتی از آن اجتناب کرد، به این خاطر همیشه همراه خود تنقلات دارند و حتی وقتی نیازی به آن ندارند، استفاده می‌کنند. برخی دیگر نیز زمانی که دچار استرس یا خستگی می‌شوند، تنقلات می‌خورند. این که شما اضطراب دارید که گرسنه شده و دچار ولع بشوید، نباید شما را به سمت خوردن بیشتر تنقلات بکشاند. باید خوراکی‌ها را کنار بگذارید تا زمانی که شکم شما واقعا خالی شود.

گرسنگی

هر گاه احساس گرسنگی کردید، از خودتان این سوالات را بپرسید: آیا واقعا گرسنمه؟ آیا عصبانیم، مضطربم، تنهام یا خسته‌ام؟ اگر مطمئن نیستید، از خودتان تست سیب بگیرید. اگر واقعا گرسنه باشید، یک سیب برایتان بسیار دلچسب و لذیذ خواهد بود، اما اگر اینطور نیست، پس دلیل چیز دیگری است. اگر مشکل گرسنگی نباشد، خوردن غذا راه‌حل نخواهد بود. روش‌های زیادی برای رفع مشکلات اضطراب یا خستگی وجود دارد، از جمله پیاده‌روی کردن، ورزش کردن یا پیام دادن به یک دوست و همه اینها هیچگونه عوارض منفی ندارند.

چگونه غذا خوردن به اندازه ی چه چیز خوردن اهمیت دارد

اینکه مغز شما فرمان سیری بدهد بسیار وابسته به چیزی است که می‌خورید. سیری فیزیکی با سیری روانی به هم درآمیخته‌اند. به نحوه غذا خوردن خود تمرکز کنید. کسانی که مقابل تلویزیون غذا می‌خورند، حین مطالعه، رانندگی و کار کردن غذا می‌خورند، نمی‌توانند وزن کم کنند. بر طبق مطالعات، وقتی غذا خوردن شما با تمرکز همراه نباشد، مقدار بیشتری کالری در روز مصرف می‌کنید.

نحوه مصرف صحیح غذاها

هر زمان خواستید غذا بخورید، بنشینید، ترجیحا پشت میز. اگر از ما بپرسند در روز چه چیزهایی خورده‌ایم، اغلب غذاهایی که ایستاده خورده‌ایم را به یاد نمی‌آوریم. تلویزیون و کامپیوتر را خاموش کنید، تلفن را کنار بگذارید و به غذای خود نگاه کنید. آن را بو کنید، آرام بجوید و تا زمانی که لقمه قبل را خوب نجویده‌اید چنگال خود را پر نکنید. خانم‌هایی که به این روش غذا می‌خورند، ۳۰ درصد تنقلات کمتری پس از غذا مصرف می‌کنند نسبت به کسانی که حین غذا خوردن به فایل صورتی گوش می‌دهند.

استرس زیاد و کم‌خوابی بسیار برایتان مضر است

وقتی خسته و آشفته هستید، بدن شما شروع به تولید کورتیزول می‌کند، هورمون استرسی که می‌تواند اشتها به کربوهیدرات ایجاد کند. نداشتن خواب کافی نیز سطح قرولین را بالا می‌برد که هورمونی است مرتبط با گرسنگی، در حالی که لپتین هورمونی که فرمان سیری می‌دهد را سرکوب می‌کند. افرادی که رژیم لاغری دارند و به مدت دو هفته تنها ۵ ساعت و نیم در شب می‌خوابند، ۵۵ درصد کمتر چربی از دست می‌دهند و نسبت به کسانی که هشت ساعت و نیم می‌خوابند، گرسنه‌تر هستند.

استرس و کم خوابی

به خواب خود اهمیت دهید و هفت ساعت یا بیشتر خواب شبانه داشته باشید، چرا که به پایین آمدن استرس کمک می‌کند. به کیفیت خواب خود نیز توجه کنید، اگر خر و پف می‌کنید یا خواب سبکی دارید و مدام در طول شب از خواب می‌پرید، احتمالا میانگین خواب شبانه شما چهار ساعت است. سعی کنید روش‌هایی برای از بین بردن خر و پف به کار ببرید.

 

نظرات کاربران