چرا اپل اپلیکیشن های ایرانی را مسدود کرد؟

در دو روز گذشته اپل در اقدامی عجیب دسترسی به اپلیکیشن های ایرانی را مسدود کرد. این اقدام کاربران گوشی های آیفون را در ایران به واکنش واداشت و باعث شد اخبار ضد و نقیضی در این را بطه پخش شود، اما برای یافتن پاسخ چرایی اینکه اپل اپلیکیشن های ایرانی را به چه دلیل مسدود کرده است با ما همراه باشید.

اپل- apple

دلیل مسدودسازی اپ های ایرانی توسط اپل

بسیاری از شرکت‌های ایرانی به دلیل تحریم نمی‌توانستند اپ‌هایشان را در اپ استور عرضه کنند، و با استفاده از «گواهی توسعه‌دهنده سازمانی» (Enterprise Developer Certificates) اپلیکیشن‌های خود را خارج از فضای اپ استور و به شکل مستقیم در اختیار مخاطب می‌دادند.

ما مدتی است که رسانه‌هایی مثل رویترز و ورج درباره استفاده‌های غیرمجاز از گواهی سازمانی اپل گزارش منتشر کرده‌اند، در این گزارش‌ها آمده است که تعدادی از اپلیکیشن‌های مستهجن، قمار و نیز اپ‌های کرک شده از این روش به طور گسترده در اختیار کاربران قرار گرفته‌اند و اپل وعده رسیدگی داد.

اپل پس از بررسی اعلام کرد دسترسی‌های غیرقانونی را می‌بندد. اپ هایی نظیر اسنپ و ریحون در ایران از دسترس خارج شده‌اند. البته باید توجه داشت که این روند جهانی است و تنها مختص به ایران نیست.

منبع: مجله اینترنتی چراغ

 

نظرات کاربران