4 دلیلی که زوج ها بعد از بچه دار شدن با همسر خود بحث و دعوا می کنند

4 دلیلی که زوج ها بعد از بچه دار شدن با همسر خود بحث و دعوا می کنند

بحث و دعوا با همسر بعد از بچه دار شدن امری رایج در خانواده است. تحقیقات روانشناسی در حوزه مشاوره خانوده نشان می دهد زوج ها بعد از بچه دار شدن 40 درصد بیشتر از قبل با همسر خود بحث و دعوا می کنند. البته این امری طبیعی است زیرا زوج بعد از بچه دار شدن تحت فشار و استرس بیشتری قرار دارند، وقت آزاد کمتری به خود اختصاص می دهند و مانند قبل از تولد نوزاد، خواب و استراحت کافی ندارند. بنابراین، مخالفت ها و اختلافات با همسر، همگی بخشی اجتناب ناپذیر از دوران زندگی بعد از تولد بچه به حساب می آید. اما اگر این اختلافات موجب مشکلاتی در زندگی زناشویی زوج گردد، لازم است تا یک قدم به عقب برگردیم و در مورد چگونگی مدیریت مسایل زندگی مشترک خود کمی بیشتر فکر کنیم.

بحث و دعوای زن و شوهری
بحث و دعوای زن و شوهر

در این مقاله قصد داریم به برخی از مهمترین دلایل ایجاد بحث و دعوا بعد از ورود بچه به زندگی مشترک زوج بپردازیم و راهکاریی برای حل این مشکلات با شما مطرح کنیم:

عدم داشتن خواب کافی

وقتی به تازگی بچه دار می شوید، خواب کافی را به عنوان یک هدیه ارزشمند می دانید که برای به دست آوردن آن همواره با همسر خود در رقابت هستید. شاید ازاینکه نسبت به همسر خود خواب کمتری در طول شبانه روز دارید، احساس رنجش و نفرت می کنید، یا اینکه مدام درباره این موضوع که چه کسی هنگام بیدار شدن و گریه کردن بچه در شب باید از خواب بیدار شود با همسر خود بحث و اختلاف دارید.
اگرچه در شش هفته اول تولد نوزاد، والدین به طور میانگین مجبور به داشتن خواب کمتری هستند، اما راههای وجود دارد تا شرایط زندگی از آنچه که هست سخت تر نگردد. برای بهبود اوضاع باید بدانید که همسر شما در همان مسیری که شما گام بر می دارید حرکت می کند و هدفی همسو با شما دارد و احساسات تنفر یا رنجشی که نسبت به همسر خود دارید به خاطر تحمل فشارهایی است که بعد از بچه داری با آن روبرو می شوید.
سعی کنید با همسر خود در فرصتی مناسب، یک برنامه مشترک برای مدیریت مسئولیت ها و تقسیم وظایف خود طرح ریزی کنید. به عنوان مثال اگر مادر تا دیرقوت مسئول مراقبت و نگهداری از کودک است، پدر عصرها زمانی را به مراقبت از کودک اختصاص دهد تا مادر بتواند استراحت کند.

بحث و دعوا به دلیل کم خوابی
خواب کافی برای سلاکت جسم و رمان بسیار مفید است

رابطه جنسی

با توجه به تمام وظایف سنگینی که والدین در قبال فرزند تازه متولد شده خود بر عهده دارند ( مثل تعویض مدام پوشک بچه، ساکت کردن گریه بچه، شیر دادن و تغذیه نوزاد)، احتمالا تنها چیزی که زوج برای آن وقت و انرژی کافی ندارند، برقراری رابطه جنسی است.

بحث و دعوا در صورت عدم رضایت در روابط جنسی
رابطه جنسی رضایت بخش در بین زوجین بسیار اهمیت دارد.


از آنجا که برخی از زوج ها بعد از تولد فرزند فرصت نزدیکی و صمیمیتی که رابطه جنسی را به همراه دارد از دست می دهند، با تغییراتی که در زندگی آنها ایجاد شده، اغلب اولویت کمتری به برقراری رابطه جنسی با همسر خود قایل هستند.
اگرچه کاهش میل جنسی و عدم تمایل به نزدیکی با همسر در ماه های اول تولد فرزند کاملا امری طبیعی است، اما توجه و اهمیت به داشتن روابط زناشویی منظم برای دستیابی به یک زندگی شاد از اهمیت بالایی برخوردار است.
البته در این دوران پر مشغله انتظار نمی رود که زوج همانند دوران قبل از تولد بچه، آمیزش وعشق بازی طولانی مدتی داشته باشند. اما به هر حال این رابطه برای بقای زندگی مشترک زوج امری ضروری است. توجه به همسر با دادن یک پیام تشکر، نوازش و لمس عاطفی همسر می تواند راهی برای حفظ رابطه صمیمی در شرایطی که داشتن رابطه جنسی مقدور نیست باشد.
همچنین راههای دیگری برای توجه به همسر و ابراز علاقه زوج به هم وجود دارد. به عنوان مثال، اختصاص وقت کافی برای با هم بودن، دادن هدیه به همسر، بوسیدن و در آغوش گرفتن همسر.

موضوع پول و مشکلات مالی

بچه داری یک کار پر هزینه است. بعد از تولد فرزند باید برای چیزهایی مثل پوشک بچه، شیر خشک، داروی بچه، ویزیت دکتر، لباس بچه، سیسمونی و اسباب بازی کودک هزینه کنید. علاوه بر این، بعد از تولد بچه، اغلب مادر مجبور به گرفتن مرخصی یا ترک شغل خود می شود و یا پدر مجبور است اضافه کاری های خود را حذف کند تا فرصت کافی برای بچه فراهم شود. این امر باعث کاهش درآمدهای خانواده می گردد.

بحث و دعوا برسر مشکلات مالی و پول
مشکلات مالی


اگر شما بر سر مسایل مالی با همسر خود اختلاف دارید، هنوز هم دیر نیست تا وقتی را برای تصمیم گیری در مورد موضوعات مالی با همسر خود به گفتگو بنشینید و راه حلی برای کاهش استرس های مالی پیدا کنید.
بودجه بندی مخارج و هزینه های بچه و توافق با همسر در مورد اینکه چه مقدار پول برای هزینه های خاص می بایست صرف شود، در حل اختلافات مالی زوج بسیار موثر است. همچنین لازم است مقداری از بودجه مالی خود را صرف رفاه خود کنید. اگر سلامت جسمی یا روحی شما یا همسرتان در طول دوران بچه داری به خطر افتد، فرصت کافی برای رسیدگی به فرزند خود نخواهید یافت. اگرچه گفتگو با همسر در مورد مشکلات مالی سخت است اما سعی کنید در طول بحث و گفتگو با همسر بر احساسات و عواطف خود غبله کنید و گفتگو را در مواقعی که هر دو آرام و با حوصله هستید انجام دهید.
مدیریت منایع مالی خانه با کمک همسر، یکی از قدرتمندترین راهها برای افزایش اعتماد و تعهد در زندگی مشترک است. اما این مدیریت نیازمند تلاش و داشتن مهارت برقراری ارتباط صحیح با همسر است.

تقسیم وظایف و کارهای منزل

بسیاری از زوج ها پس از بچه دار شدن بر سر نحوه تقسیم وظایف منزل با همسر خود مدام دعوا و مشاجره دارند. در این مواقع، فردی که بیشتر احساس خستگی می کند اگر احساس کند همسرش وظیفه خود را به طور کامل انجام نمی دهد، بحث را به مشاجره می کشاند.
در این مواقع، برنامه ریزی برای یک اقدام عملی مشترک می تواند راه مناسبی برای اجتناب از ایجاد تنش و اختلاف بین زوج باشد. سعی کنید وقت مناسبی برای صحبت با همسر درمورد چگونگی تقسیم وظایف ( شامل زمان بندی و نوبت دهی کارهای خانه) و تعهد به این توافق اختصاص دهید. این توافق نامه مشترک را در محل مناسبی قرار دهید و هر هفته با اتفاق همسر آن را مرور کنید تا از پایبندی خود و همسر به انجام تعهدات خود اطمینان حاصل کنید. این کار تا حد زیادی می تواند بحث و دعوا با همسر بر سر مسایل کارهای منزل را کاهش دهد.

نظرات کاربران