6 روش سریع برای درمان یبوست

6 روش سریع برای درمان یبوست

آمارها نشان میدهد هرساله امریکایی ها مبلغی در حدود 250 میلیون دلار برای درمان یبوست هزینه می کنند! اگر چه این خبر ممکن است نا امید کننده و دردناک باشد، اما در بیشتر موارد یبوست ناشی از نخوردن مواد غذایی دارای فیبر و کمبود آب در بدن است.

ما در مجله اینترنتی چراغ امیدواریم که هرگز دچار یبوست نشوید، با این حال در این مقاله 6 روش سریع برای درمان یبوست را بیان خواهیم کرد.

6روش سریع برای درمان یبوست

 

1- چای لیمو عسل بنوشید!

یک چای درست کنید و به آن مقداری لیمو و عسل بیفزاید. عسل یک ماده ملین و ضد یبوست است و همچنسن باعث می شود تا شوری ایجاد شده توسط لیمو کاهش یابد. لیمو به عنوان یک محرک طبیعی برای دستگاه گوارش عمل می کند و به بیرون راندن سموم  از بدن کمک می کند.

چای لیمو و عسل

 

2- مقدار زیادی آب بنوشید.

مردها در یک روز حداقل باید 3.7 لیتر  و زنان در حدود 2.7 لیتر مایعات بنوشند. این امر به این دلیل است که مدفوع خشک ، شایع ترین علت یبوست است و نوشیدن آب کافی بدن را به طور مناسب هیدراته نگه می دارد و عبور مدفوع از بدن را آسان می کند. آب و آبمیوه های ارگانیک(طبیعی) بهترین درمان برای مبارزه با یبوست هستند. آب گلابی و سیب مسهل کننده های طبیعی و ملایمی هستند ، بنابراین در صورت انتخاب آنها بدن شما بهتر عمل خواهد کرد.

مایعات و آبمیوه های ارگانیک

از نوشیدن کافئین و نوشابه های کافئین دار خودداری کنید زیرا آنها ادرارآور هستند و به جای آبرساندن به بدن شما، در واقع مایعات بیشتری را از بدن شما خارج می کنند.

 

3- غذاهای فیبردارد بخورید.

مواد غذایی فیبردارد همانند یک داروی طبیعی ملین و مسهل کننده عمل می کنند. آنها به مدفوع شما کمک می کنند تا آب بیشتری را در خود نگه دارد و به همین دلیل حجم ان را افزایش می دهد. شما باید حداقل 20 تا 35 گرم فیبر را در رژیم غذایی روزانه خود قرار دهید تا جریانات هضم غذا در روده آزاد نگه داشته شوند. منابع غذایی غنی از فیبر شامل جوانه بروکلی ، سیب ، انجیر ، غلات سبوس و لوبیای سیاه هستند. دانه ها و آجیل هایی مانند کدو تنبل ، کنجد ، آفتابگردان یا دانه کتان نیز منابع خوبی از فیبر هستند.

منابع غذایی فیبردار

یک توصیه مهم: اگر از اختلالات خونریزی ، انسداد روده یا فشار خون بالا رنج می برید ، تخم کتان نخورید. مادران باردار و شیرده نیز باید از آن اجتناب کنند.

 

4- آلو بخورید.

آلوها نه تنها سرشار از فیبر هستند ، بلکه حاوی سوربیتول ، یک قند شل کننده مدفوع هستند که یبوست را به طور طبیعی تسکین می دهد. 100 گرم آلو دارای 14.7 گرم سوربیتول است. با این حال ، مانند بسیاری از افراد ، اگر طعم آلو را دوست ندارید ،می توانید آبمیوه آن را تهیه کنید. اگرچه آبمیوه حاوی فیبر کمتری از میوه است، اما هنوز این ترفندبهترین روش است.

آلو بخورید!

به یاد داشته باشید که آلوها برای اثرگذاری به زمان بیشتری از سایر موارد در حدود 2 ساعت دارند. لطفاً عجله نکنید.

 

5- مواد حجیم را مصرف کنید.

گیاهانی مانند بذر کتان و شنبلیله خاصیت ملین دارند و مدفوع را نرم می کنند. اگر از یبوست رنج می برید بذرکتان و شنبلیله مصرف کنید و حتماً به میزان بسیار زیادی آب مصرف کنید. 

شنبلیله و بذر کتان

 

6- ماست را در وعده های غذایی خود بگنجانید، اما از مصرف سایر لبنیات خودداری کنید.

اگر چه توصیه می شود از مصرف لبنیات در هنگام یبوست خودداری کنید، با این حال ماست در میان لبنیات یک استثناست. ماست حاوی مقادیر زیادی از پروبیوتیک هایی مانند Bifidobacterium longum و Bifidobacterium animalis است که مطالعات نشان می دهد در دفع مدفوع بدون درد اثرگذار است.

مصرف ماست

 

 

و در پایان یک نکته اساسی را در نظر بگیرید:

در صورتیکه از توالت فرنگی استفاده میکنید، نشستن با پشت صاف در زاویه 90 درجه اشتباه است. بای این نکته را در نظر بگیرید باید در استفاده از توالت فرنگی بدن در حالت 35درجه قرار گیرد. برای اینکار سعی کنید در هنگام نشستن بر روی توالت فرنگی یک چهارپایه نسبتاً بلند را در زیر پاهایتان قرار دهید.

 

منبع: brightside

 

نظرات کاربران