بهترین راه برای درمان موخوره چیست؟ چند توصیه برای رفع موخوره

بهترین راه برای درمان موخوره چیست؟ چند توصیه برای رفع موخوره

موخوره به چند شاخه شدن مو گفته می شود که در نهایت به ضعیف شدن مو منجر می شود. یکی از اصلی ترین روشها برای درمان موخوره، کوتاهی مو است. در این مقاله سعی میکنیم با روش هایی که منجر به کوتاهی مو نشود، راهکارهایی برای درمان موخوره پیشنهاد کنیم.

روش های درمان موخوره

موهای آسیب دیده

موخوره نشانه آسیب و صدمه فیزیكی به ساقه‌ موها می‌باشد. به دنبال آسیب ساقه مو، یك شكاف طولی باعث دو شاخه شدن ساقه مو می‌شود و نازك شدن دو قسمت از هم جدا شده ی ساقه مو، باعث شكنندگی و گره خوردن موها می‌شود. نهایتا موهای آسیب‌ دیده به اصطلاح حالت وز پیدا می‌كنند و به علت نازك شدن نوك موها، رنگ آنها روشن‌تر می‌شود.

موخوره را چگونه درمان کنیم؟

بلندبودن موها و استفاده مداوم و طولانی مدت از سشوار، رنگ کردن موها و استفاده از مواد شیمیایی همگی موجب می‌شوند که انتهای موها شکننده شده و حالت چندشاخه‌ای پیدا کند. چند شاخه شدن مو بیشتر در موهای خشک و شکننده به وجود می‌آید.

موهایتان را به صورت صحیح بُرِس بزنید

بُرِسی تهیه کنید که مناسب استفاده‌ روزانه باشد. بُرِسی  که دندانه های آن قابل انعطاف باشند. بُرِس های نرم بهم خوردگی و درهم گرفتگی موها را به آسانی باز می کند

باید از برس‌تان بدرستی استفاده کنید. نباید برس را بردارید و همان اول شروع کنید به کشیدن آن از ریشه به نوک موها اگر به این صورت اقدام کنید، پیچ و تاب‌های سطحی مو تبدیل به توده‌های گره‌ خورده در انتهای ساقه‌‌ ی مو می‌شوند. بهتر است که ابتدا نوک موها را برس زده و کم کم به بالای موها برسید.

با مو به آرامی برخورد کنید

در هنگام استحمام موهایتان را  در بالای سرتان جمع نکنید، بسیاری از افراد با جمع کردن موها سریعاً اقدام به سابیدن با شامپو می کنند، این چنگ زدن‌ها و پیچ دادن‌ها به مو و سابیدن‌شان یکی از علل اصلی موخوره است.

درهنگام خشک کردن موهایتان نیز از چنگ زدن و پیچ و تاب دادن بپرهیزید. حوله کشیدن به موها و بهم ریختن‌شان در هر جهتی کار درستی نیست. زیرا موهای مرطوب بهم گره خورده و آسیب می‌بینند و در نتیجه دچار شکستگی می‌شوند.

به جای چنگ زدن و پیچ و تاب دادن موهای‌تان، دور موهای‌تان یک حوله بپیچید و اجازه دهید به آرامی خشک شود.

خشک کردن مو

موهایتان را اصلاح کنید

موهای‌تان را تا حدودی اصلاح کنید؛ با این کار از موخوره زدن در موهایتان به آسانی جلوگیری می کنید. اصلاح نوک موها باعث می شود تا کمتر دچار موخوره شوید.

آگاهانه ار موهایتان مراقبت کنید

برای شستن موهای خود از آب داغ استفاده نکنید و قبل از اینکه سشوار کنید موها را خیلی کم با روغن زیتون چرب کنید. سعی کنید در خشک شدن موهایتان عجله نکنید و روند خشک شدن موهایتان را به حالت عادی بگذارید

درمان موخوره با تهیه ی ماسک موز

موز سرشار از روغن‌های طبیعی، پتاسیم، روی، آهن و ویتامین‌هاست که به بازگرداندن حالت ارتجاعی مو کمک می‌کند و باعث به حداقل رسیدن شکنندگی موها می‌شود. همچنین موها را نرم و مرطوب نگه می‌دارد و باعث بهبود بافت مو و باعث پیشگیری از ایجاد دو شاخه شدن مو می‌شود.

موز را به تنهایی پوره کنید و به موها بمالید یا اینکه با دو قاشق ماست و مقداری آب و آبلیمو مخلوط کنید.؛ سپس به صورت ماسک روی موها بمالید و بعد از یک ساعت با آب ولرم شست‌و‌شو دهید.

 

نظرات کاربران