آشنایی با روش های درمان جای آکنه

کوتاه درباره درمان آکنه و جای آکنه

اگر دچار آکنه شدید شده باشید، ممکن است جای جوش‌ها روی صورت‌تان باقی بماند، حال باید با این وضع چکار باید کرد. در این مطلب کوتاه در رابطه با روش های درمان آکنه سخن خواهیم گفت.

آشنایی با درمان اکنه و جای اکنه

آکنه چیست؟

آکنه (به انگلیسی: Acne vulgaris) یا رُخ‌جوش یا جوش غرور جوانی که مردم آن را با عنوان جوش‌های ناشی از غرور جوانی می‌شناسند یکی از شایع‌ترین بیماری‌های پوستی و شایع‌ترین علت مراجعه بیماران به پزشکان پوست و مو است.

این بیماری معمولاً هم‌زمان با بلوغ شروع می‌شود. در تقسیم‌بندی بیماری‌های پوستی، آکنه جزو یکی از بیماری‌های زائده‌های پوست یعنی مو است. ریشه مو در فضای کانال‌مانندی به اسم فولیکولِ مو قرار گرفته و رشد می‌کند. از طرف دیگر، غدد چربی به عنوان یکی دیگر از زوائد پوستی، ترشحات خود را داخل فولیکول مو تخلیه می‌کنند که به سمت بالا حرکت کرده و روی سطح پوست پخش می‌شوند.

آیا آکنه قابل درمان است؟

آکنه را می توان درمان کرد اما بهبودی آن نیاز به زمان زیادی دارد.

سطحی‌ترین لایهٔ پوست، لایه شاخی نام دارد و سلول‌های پوستی که از لایهٔ سازنده منشأ می‌گیرند، به آهستگی به سمت بالا حرکت کرده و در نهایت از بین رفته، لایه شاخی را به وجود می‌آورند. این روند را روند شاخی شدن می‌گویند.

اساس ایجاد آکنه، اختلال در ترکیب و شدت چربی ترشح شده از غدد چربی و همچنین اختلال در روند و شدت شاخی شدن است.

روش های درمان جای آکنه

درمان‌های گوناگونی برای محو کردن جای آکنه روی پوست وجود دارد، از جمله «درم ابریژن» (نوعی لایه‌برداری لایه‌های سطحی پوست)، انواع متفاوت لیزر و لایه‌برداری‌های شیمیایی.

این اعمال با برداشتن سطح پوست دارای جای زخم ظاهر آن را بهبود می‌بخشد.

متخصصان پوست همچنین ممکن است روش‌های دیگری برای رفع جای جوش‌های آکنه استفاده کنند، از جمله:

– میکرونیدلینگ برای تحریک رشد کلاژن و محو کردن ظاهر جای جوش.

– سابسیژن که در آن یک سوزن به زیر جای جوش فرستاده می‌شود تا چسبیدگی‌های بافتی جدا شوند.

– فیلرها که موادی هستند که زیر جای جوش تزریق می‌شوند تا آنها را بالا بیاورند و به سطح پوست اطراف برسانند.

 

برای انتخاب روش‌هایی که بهترین تاثیر را برای شما دارد، باید با متخصص پوست مشورت کنید. متخصص پوست شما را معاینه و یک طرح درمانی را به شما پیشنهاد می‌کند. روش‌های پیشنهادی او بسته به نوع آسیب پوستی شما و شدت آن خواهد داشت.

 

نظرات کاربران