5 خوراکی که سوخت و ساز بدن را افزایش می دهند

5 خوراکی که سوخت و ساز بدن را افزایش می دهند

اکثر ما به نوعی رژیم های غذایی و یا راه هایی را برای افزایش میزان سوخت و ساز بدن و میزان مصرف کالری ها امتحان کرده ایم. به نظر می رسد بسیاری از این رژیم های غذایی ناکارآمد هستند و این به این دلیل است که انتظار داریم با خسته کردن بیشتر خود سوخت و ساز بدن را افزایش دهیم و در نتیجه فکر میکنیم این به معنی سوزاندن میزان کالری بیشتر است. سوخت و ساز بدن چیزی فراتر از سوختن کالری ها است، متابولیسم و سوخت و ساز بدن مجموعه ای از فعالیت های شیمیایی و تلاش متقابل آن ها در داخل بدن است.

سوخت و ساز بدن

تقویت سوخت و ساز بدن به معنای واقعی این نیست که شما در حال برنامه ریزی برای سوزاندن کالری بیشتر در بدن خود هستید ،با این حال افزایش سوخت و ساز بدن هر فرایندی را  که منجر به کاهش وزن در بدن شما شود را مرتب می کند. اما این بدان معنی نیست که شما نمی توانید از روش متابولیسم برای مدیریت وزن استفاده کنید.

یک نکته مهم:

میزان سوخت و ساز بدن افراد با توجه به ژنتیک، جنس و سن و سال و عوامل دیگر متغییر است. از دیگر سو، میزان متابولیک بدن شما بسته به میزان فعالیت بدنی شما تغییر می کند – برای مثال، هنگامی که بدن شما در حال هضم غذا است ، میزان سوخت و ساز بدن 10٪ افزایش می یابد.

غذاهایی که سوخت و ساز بدن را تقویت می کنند

اگرچه تقریباً تمام غذاها کمی سوخت و ساز بدن را افزایش می دهند، با این حال بعضی از مواد غذایی می توانند ضربات خوبی به میزان سوخت و ساز شما وارد کنند و به شما در سوزاندن کالری بیشتر کمک کنند، البته به شرط اینکه مقدار کافی از فعالیت بدنی (ورزش) را با آن اضافه کنید.

در اینجا برخی از غذاهایی وجود دارد که اگر به دنبال تقویت متابولیسم هستید می توانید به رژیم غذایی خود اضافه کنید:

1. شکلات تلخ

بدون شک، شکلات تلخ جالبترین گزینه برای سوخت و ساز خوب است. محققان می گویند اگر روزی 40 گرم شکلات تیره میل کنید نه تنها سوخت و ساز بدن را تقویت می کند بلکه باعث بهبود فلور روده شما و در نتیجه هضم غذا نیز می شود.

2.خوراکی های تند

مطالعات نشان می دهد که پیپرین و کپسایسین – ترکیبات بیولوژیکی فلفل ها را تند می کنند – در نتیجه سوخت و ساز بدن را تسریع می بخشند.

با این حال ، وقتی صحبت از مدیریت وزن می شود ، غذاهای تند کمی مشکل ساز هستند. آنها متابولیسم شما را تقویت می کنند اما باعث می شوند که شما تمایل بیشتری برای خوردن غذا داشته باشید. بنابراین اگر می توانید کمتر بخورید، غذاهای پرادویه می توانند در برنامه غذایی شما قرار گیرند.

3. آب بنوشید

مقدار کافی آب در بدن یکی از نیازهای اصلی سلامت بدن است. کارشناسان پیشنهاد می کنند که روزانه 8-10 لیوان آب بنوشید.

اما اگر به دنبال سرعت بخشیدن به سوخت و ساز بدن خود هستید ، به جای آن آب سرد بنوشید. برخی محققان می گویند وقتی آب سرد می نوشید ، بدن شما قبل از استفاده از انرژی از آن برای گرم کردن آب در دمای معمولی استفاده می کند. گرچه هنوز این مفهوم کاملاً اثبات نشده است ، اما ارزش امتحان کردن را دارد.

4. قهوه

قهوه برای مدت کوتاهی باعث افزایش سطح کربوهیدرات و متابولیسم چربی در بدن شما می شود. دانشمندان دریافته اند که یک فنجان قهوه، میزان سوخت و ساز بدن را تا 3 ساعت بالا می برد. توجه داشته باشید که این میزان، مربوط به یک فنجان قهوه است – مصرف زیاد قهوه با عواقب خاص خود همراه است.

5- غذاهای سرشار از پروتئین

سوزاندن پروتئین ها نسبت به سوزاندن کربوهیدرات ها یا چربی ها انرژی بیشتری لازم دارد. بنابراین، اگر غذاهای غنی از پروتئین را در رژیم غذایی خود قرار دهید؛ میزان متابولیسم شما به طور طبیعی بالا می رود. اگر گیاهخوار هستید، بیشتر بادام زمینی ، سویا ، پنیر لپه و حبوبات میل کنید. اگر غیر گیاهخواری هستید ، می توانید گوشت بدون چربی بیشتری نیز در رژیم غذایی خود اضافه کنید.

 

منبع: firstpost

نظرات کاربران