چرا با وجود رژیم گرفتن وزنتان کم نمی شود؟

چرا با وجود رژیم گرفتن وزنتان کم نمی شود؟

گاهی اوقات افراد با وجود اینکه رژیم میگیرند، تغییری در وزنشان احساس نمی کنند. و ممکن است که از خود بپرسند که جراغ وزنم پایین نمی آید؟ در حالت کلی این پرسش ها ممکن است به دلیل انتظار بالای افراد از رژیم های غذایی تحت تاثیرات تبلیغات ها ی دیگران باشد، اما آیا ممکن است با وجود رژیم گرفتن تغییری در وزنتان رخ ندهد؟ در ادامه این مطلب با مجله اینترنتی چراغ همراه باشید.

علل ثابت ماندن وزن در رژیم های غذایی چیست؟

در بیشتر موارد، افراد چاقی که رژیم لاغری می گیرند، بعد از مدتی متوجه می شوند وزنشان دیگر کاهش نمی یابد در صورتی که هم رژیم می گیرند و هم به ورزش می پردازند . ما در این مطلب می خواهیم دلایل ثابت ماندن وزن را بررسی کنیم امیدواریم از این مطلب بهره کافی ببرید.

شاید بدون آنکه متوجه باشید، در حال کم کردن وزن هستید

اگر فکر می کنید که کاهش وزن تان متوقف شده است، بلافاصله وحشت نکنید. گاهی اوقات ممکن است عقربه ی ترازو برای چند روز (یا حتی چند هفته) از جایش تکان نخورد، اما این بدان معنا نیست که شما چربی از دست نمی دهید. وزن بدن ممکن است تا چندصد گرم نوسان داشته باشد. این مسئله به غذاهایی بستگی دارد که می خورید. هورمون ها نیز می توانند بر مقدار آبی که بدن تان نگه می دارد، تأثیر زیادی بگذارند، به خصوص در خانم ها .

همچنین ممکن است هم زمان با ازدست دادن چربی، عضله اضافه کنید ؛ مخصوصا اگر به تازگی ورزش را شروع کرده باشید، احتمال افزایش میزان عضله تان بیشتر است. این مسئله به نفع شماست، چون چیزی که واقعا می خواهید این است که چربی بدن تان کاهش پیدا کند، نه اینکه فقط وزن کم کنید. بهتر است از ابزار دیگری به جز ترازو برای ارزیابی میزان پیشرفت تان استفاده کنید، به عنوان مثال دور کمرتان را اندازه بگیرید یا ماهی یک بار، درصد چربی بدن تان را محاسبه کنید . همچنین دقت کردن به اینکه لباس ها ی تان چطور روی بدن تان می نشینند و اینکه در آینه چطور به نظر می رسید، ممکن است بسیار مؤثر باشد. در اکثر موارد، احتمالا نیازی نیست نگران چیزی باشید، مگر آنکه وزن تان حداقل برای 1 تا 2 هفته در یک نقطه ثابت مانده باشد .

بر خوردن تان نظارت نمی کنید

اگر سعی می کنید وزن کم کنید، باید حواس تان به چیزهایی که می خورید، باشد. بسیاری از مردم نمی دانند واقعا چقدر غذا می خورند. مطالعات نشان می دهد نظارت بر رژیم غذایی به کاهش وزن کمک می کند. کسانی که هر روز غذاهای مصرفی شان را یادداشت می کنند یا از وعده های غذایی شان عکس می گیرند، نسبت به سایر افراد، وزن بیشتری از دست می دهند .

پروتئین کافی مصرف نمی کنید

پروتئین ، مهم ترین ماده ی غذایی برای کاهش وزن است. اختصاص دادن 25 تا 30 درصد از کالری مصرفی تان به پروتئین می تواند متابولیسم شما را حدود 80 تا 100 کالری در روز افزایش دهد و باعث شود خودبه خود در هر روز چندصد کالری کمتر غذا بخورید. همچنین می تواند هوس های غذایی و میل به خوردن هله هوله را به طور قابل توجهی در شما کاهش دهد. این امر تا حد زیادی به تأثیرات پروتئین روی هورمون های تنظیم کننده ی اشتها مانند گرلین مربوط می شود .

صبحانه مهم ترین وعده ی غذایی برای مصرف پروتئین است. مطالعات نشان می دهد افرادی که صبحانه ی پُرپروتئین مصرف می کنند، کمتر گرسنه می شوند و در طول روز کمتر هوس می کنند به سراغ هله هوله بروند. مصرف پروتئین بالا به جلوگیری از کُندشدن متابولیسم نیز کمک می کند. کُندی متابولیسم عارضه ی جانبی شایعی در طول کاهش وزن است. همچنین از افزایش مجدد وزن جلوگیری می کند .

کالری بیش ازحد مصرف می کنید

درصد زیادی از افرادی که در ازدست دادن وزن مشکل دارند، درحقیقت کالری بیش ازحد مصرف می کنند. ممکن است فکر کنید این مسئله شامل حال شما نمی شود، اما مطالعات نشان می دهد افراد معمولا کالری مصرفی شان را کمتر از میزان واقعی تخمین می زنند. اگر وزن کم نمی کنید، باید برای مدتی غذاهای تان را وزن کنید و کالری های مصرفی تان را زیر نظر بگیرید. برای این کار می توانید از شمارنده های کالری آنلاین یا نرم افزارهای محاسبه ی کالری استفاده کنید .

اگر سعی دارید به هدف تغذیه ای خاصی دست پیدا کنید، مثلا دریافت 30 درصد از کالری های تان از پروتئین، باز هم مهم است که کالری های مصرفی تان را بررسی کنید. اگر این کار را به درستی انجام ندهید، دستیابی به این هدف تقریبا غیرممکن است .البته لازم نیست در بقیه ی عمرتان همیشه کالری ها را بشمارید و غذاهای تان را وزن کنید؛ فقط کافی است این کار را هر چند ماه یک بار به مدت چند روز انجام دهید تا متوجه شوید چقدر باید غذا بخورید .

غذاهای کامل نمی خورید

کیفیت غذا درست به اندازه ی کمیت آن مهم است. خوردن غذاهای سالم می تواند سلامت تان را بهبود ببخشد و به تنظیم اشتهای شما کمک کند. مواد غذایی سالم و کامل معمولا بیشتر از غذاهای فراوری شده، شما را سیر می کنند. به یاد داشته باشید بسیاری از غذاهای فراوری شده ای که برچسب «غذاهای سالم» دارند، واقعا سالم نیستند. تاحدامکان از غذاهای کاملی استفاده کنید که فاقد موادافزودنی هستند (میوه ها، سبزیجات، حبوبات و …) .

خوب نمی خوابید

خواب خوب، یکی از نکات بسیار مهمی است که باید برای سلامت جسمی و روحی و همچنین کاهش وز ن تان در نظر بگیرید. مطالعات نشان می دهد خواب بی کیفیت یکی از عوامل بسیار اثرگذار در افزایش خطر چاقی است. احتمال دچارشدن به چاقی در میان بزرگ سالانی که خواب بی کیفیت دارند، 55 درصدبیشتر است. این رقم در کودکان به 89 درصد می رسد .

مصرف کربوهیدرات ها را کاهش نمی دهید

اگر باید وزن زیادی از دست بدهید یا اگر مشکلات متابولیکی مانند دیابت نوع 2 یا پیش دیابت دارید، آنگاه ممکن است لازم باشد رژیم غذایی کم کربوهیدرات بگیرید. در پژوهش های کوتاه مدت مشخص شده است کاهش وزن ناشی از این نوع رژیم غذایی، 2 تا 3 برابر کاهش وزن مربوط به رژیم غذایی «کم چرب» استانداردی است که اغلب توصیه می شود. همچنین رژیم غذایی کم کربوهیدرات به بهبود بسیاری از نشانگرهای متابولیکی مانند تری گلیسیرید، کلسترول HDL و قند خون منجر می شود .

به دفعات زیادی غذا می خورید

این باور غلطی است که برای افزایش متابولیسم و کاهش وزن باید در طول روز چندین وعده ی غذایی کوچک خورد. درواقع پژوهش ها نشان می دهند تعداد وعده های غذایی روی چربی سوزی یا کاهش وزن اثری ندارد یا اثر بسیار ناچیزی دارد. همچنین بسیار دشوار است که در تمام طول روز در حال آماده کردن و خوردن غذا باشید. این کار باعث می شود تغذیه ی سالم بسیار پیچیده تر شود .در مقابل، روش بسیار مؤثری برای کاهش وزن وجود دارد که «روزه داری متناوب» نام دارد و شامل غذانخوردن برای دوره های زمانی طولانی ( 15 تا 24 ساعت یا بیشتر) است .

آب کافی نمی نوشید

نوشیدن آب به کاهش وزن کمک می کند. در پژوهشی 12 هفته ای درمورد کاهش وزن مشخص شد افرادی که 30 دقیقه قبل از وعده های غذایی شان حدود نیم لیتر آب می نوشند، 44 درصد بیشتر وزن کم می کنند. همچنین ثابت شده است نوشیدن آب ممکن است مقدار کالری های سوزانده شده را در مدت 1 ٫ 5 ساعت، حدود 24 تا 30 درصد افزایش دهد .

مشکل پزشکی خاصی دارید که کاهش وزن را سخت تر می کند

برخی مشکلات پزشکی می توانند باعث افزایش وزن شوند و پایین آمدن وزن را بسیار سخت تر کنند. برخی از این مشکلات عبارت اند از :کم کاری تیروئید ، سندرم تخمدان پلی کیستیک و آپنه ی خواب. بعضی داروها نیز می توانند کاهش وزن را دشوارتر کنند یا حتی باعث افزایش وزن شوند. اگر فکر می کنید ممکن است یکی از موارد بالا شامل حال شما شود، با پزشک تان مشورت کنید .

به هله هوله معتادید

براساس پژوهشی در سال 2014 ، حدود 19 ٫ 9 درصد از مردم، واجد معیارهای لازم برای اعتیاد به مواد غذایی هستند. وابستگی چنین افرادی به هله هوله ها درست به اندازه ی وابستگی معتادان به موادمخدر است. اگر به هله هوله معتاد باشید، آنگاه کاهش مصرف آنها یا تغییر رژیم غذایی تان ممکن است کاملا غیرممکن به نظر برسد. بنابراین بهتر است از افراد آگاه کمک بگیرید .

اشتباهاتی در ورزش کردن که مانع از کاهش وزن می شود

 رفتن به باشگاه با شکم خالی

هیچ چیزی مانند گرسنگی باعث ایجاد اختلال در برنامه ورزشی نمی شود. ورزش کردن اول صبح و قبل از صرف صبحانه، ایده آل ترین روش برای سوزاندن چربی های ذخیره شده است. اما به گفته متخصصان ورزش، بسیاری از افراد به جای اول صبح، بعد از ساعت 8 که هم گرسنه اند و هم کم انرژی و بدخلق، به ورزش کردن می پردازند. انسان برای کارایی بهتر نیاز به سوخت دارد؛ بنابراین قبل از رفتن به باشگاه، یک صبحانه سبک بخورید. به عنوان مثال، 20 عدد بادام یا یک موز یا یک سیب با یک قاشق غذاخوری کره بادام زمینی.

مصرف کربوهیدرات قبل از ورزش

درست است که باید کربوهیدرات را به برنامه غذایی اضافه کرد اما اگر می خواهید از ورزش نتیجه بگیرید، قبل از ورزش مصرف نکنید زیرا باعث می شود کربوهیدرات های مصرفی به جای چربی های ذخیره شده استفاده شود.

تمرین های تکراری

بدن انسان، قابلیت زیادی در به حداقل رساندن مصرف کالری دارد. بدن می تواند مصرف انرژی را برای دوی طولانی با سرعت ثابت تنظیم کند. هنگامی که نخستین بار برنامه تمرین هوازی را شروع می کنید بدن کالری بیشتری می سوزاند اما اگر در برنامه ورزشی خود فعالیت بیشتری نکنید و حرکات جدیدی نداشته باشید، این تمرین به جای کاهش وزن به برنامه حفظ وزن تبدیل می شود بنابراین تمرین های خود را با انجام حرکات مختلف، متنوع کنید.

 

نظرات کاربران