مقاصد گردشگری؛ ارمنستان را بیشتر بشناسیم

مقاصد گردشگری؛ ارمنستان را بیشتر بشناسیم

ارمنستان کشوری در همسایگی شمال-غرب ایران و واقع در ناحیه ی قفقاز است. این کشور یکی از مقاصد گردشگری ارزان برای ایرانیان است، تشابهات فرهنگی، همسایگی و صدور آسان ویزا برای مسافرت، این کشور را تبدیل به یکی از مقاصد پرتردد برای گذران اوقات فراغت کرده است. در این مطلب نگاهی خواهیم داشت به کشور ارمنستان و مراکز خاص تفریحی و گردشگری این کشور، در این مطلب با مجله اینترنتی چراغ همراه باشید.

ارمنستان را بیشتر بشناسیم

کشور ارمنستان در منطقه قفقاز در نزدیکی دریای سیاه واقع شده است این کشور از جنوب با ایران، از جنوب غربی با جمهوری نخجوان، از غرب با ترکیه و از شمال با گرجستان و از شرق با جمهوری آذربایجان مرز مشترک دارد. نام بومی این کشور در زبان ارمنی هایک می باشد. این نام به طور سنتی از نام هایک، بنیانگذار افسان های ملت ارمنی گرفته شده است. ارمنستان در شهریور ۱۳۷۰ از اتحاد جماهیر شوروی استقلال یافت. ارمنستان روابط گرمی با ایران دارد. بسته بودن مرزهای این کشور با جمهوری آذربایجان و ترکیه و بیطرفی ایران در جنگ قره باغ از دلایل توسعه روابط دو کشور است.

ویژگی های جغرافیایی ارمنستان

کشور ارمنستان کوهستانی است. بلندترین قله ارمنستان آرا گاتس (Aragatz) است که در شمال غرب این جمهوری واقع است و 4090 متر ارتفاع دارد. مهمترین دریاچه ارمنستان دریاچه سوان (Sevan)، در شرق این کشور واقع شده است و یکی از مرتفع ترین دریاچه های آب شیرین بزرگ جهان است.

آب و هوای ارمنستان

آب و هوای ارمنستان معتدل و در زمستان بسیار سرد می باشد. آب و هوای این کشور به غیر از مناطق کوهستانی آب و هوایی بسیار معتدل و مناسب دارد که همین مزیت ارمنستان را به کشوری توریستی تبدیل کرده است. تابستان های ارمنستان دارای آب و هوایی بسیار خوب است که به 25 درجه سانتیگراد می رسد. این دما در نواحی کوهستانی آرارات به حدود 40 درجه سانتیگراد می رسد.
ارمنستان به عنوان کشوری آفتابی شناخته شده است. زمستان در ارمنستان به مراتب سرد و برفی است. دمای هوا در زمستان حتی از دمای انجماد نیز پایین تر است. آب و هوای پاییزی در ارمنستان طولانی است و به حیات رنگارنگ گیاهان شهرت دارد، در حالی که بهار کوتاه است.


زبان ارمنستان

زبان ارمنی، زبان رسمی کشور ارمنستان است. زبان ارمنی، زبانی کاملا هندواروپایی است. امروزه شمار ارمنی زبانان جهان پیرامون هشت تا ده ميلیون نفر است. جمعیت خود جمهوری ارمنستان سه و نیم ميلیون است. یعنی بیش از نیمی از ارمنیان، بیرون از سرزمین اجدادی خود به سر می برند. یکی از کشورهایی که جمعیت قابل توجهی از ارمنیان را در جهان داراست، ایران است با سیصد هزار نفر ارمنی. زبان روسی نیز در این کشور رواج دارد.


جمعیت ارمنستان

هو ا کنون جمعیت کشور ارمنستان 3.2 میلیون نفر است که یک سوم آن یعنی نزدیک به 1 میلیون نفر از آن ها در ایروان ساکن هستند. شمار کل جمعیت ارمنیان جهان نزدیک به 9 میلیون نفر است که از این تعداد 5.7 میلیون نفر خارج از جمهوری ارمستان امروزی زندگی می کنند. از این نظر ارمنیان در شمار ملتهایی قرار می گیرند که بیشتر از نیمی از آنان خارج از سرزمین مادری زندگی می کنند.

از نظر ترکیب قومی ارمنستان جمعیت یکپارچه دارد و بیش از 93 درصد از جمعیت این جمهوری را ارمنیان تشکیل می دهند.بخشی از مردم ارمنستان بالغ بر 40 تا 50 هزار نفر کُردهای ایزدی هستند.


دین و مذهب ارمنستان

اکثریت قریب به اتفاق مردم ارمنستان پیرو کلیسای حواری ارمنی هستند كه نزد ايرانيان با نام كليسای گریگوری شناخته مي شود و کلیسای ملی ارامنه محسوب مي شود. کلیسای حواری ارمنی از اولين كليساهای دنيای مسيحيت است و جزو کلیسای ارتدوکس شرقی به شمار می رود.


فرهنگ مردم ارمنستان

ارمنستان پیش از سال ۱۴۵۴ یک پادشاهی توانگر با فرهنگی پرمایه بود که در برهه های از زمان همه سرزمین های میان دریای سیاه و خزر را در بر می گرفت.
در سال ۳۰۱ ، ارمنستان نخستین کشوری بود که مسیحیت را دین رسمی کشور برگزید. پس از سرنگونی پادشاهی ارمنستان در سال ۴۲۸ میلادی، این منطقه از نو بخشی از ایران شد. ارمنستان مدت های زیادی جزئی از ایران بوده است و فرهنگ آن از ایران تاثیر زیادی پذیرفته است.
لباس مردان آن ها ما بین لباس سنتی مردان ساکن خطه شمال ایران و لباس مردان گرجی بوده است و نشان از سال های نفوذ فرهنگ ایرانی در منطقه قفقاز دارد. لباس زنان ارمنی که تحت عنوان داراز شناخته می شود نیز شبیه لباس های زنان سایر ملل ساکن در منطقه است و شامل لباس بلند و زردوزی شده و روسری به رنگ های شاد می باشد.


شهر های ارمنستان

پایتخت ارمنستان شهر ایروان ( Yerevan ) است که بیش از یک سوم کل جمعیت کشور را تشکیل می دهد.
از دیگر شهر های مهم ارمنستان شهرهای گیومری (Gyumri)، آبویان ،(Abovian) وانادزور ((Vanadzor ، اجمیادزین (Ejmiadzin)، آشتاراک (Ashtarak)، کاپان (Kapan)، گوریس (Goris)، آپاران (Aparan)، آرتاشات (Artashat)، هرازدان (Hrazdan)، ایجوان (Ijevan)، آماسیا (Amasia)، مارالیک (Maralik)، مارتونی (Martuni)، ماسیس (Masis)، الاوردی (Alaverdi)، و وادنیس (Vardenis) را می توان نام برد.


جشن ها و تعطیلات رسمی ارمنستان

تا قبل از ورود مسیحیت به ارمنستان، ارامنه دارای اعیاد مختلفی بودند که مهمترین آن عید آغاز سال باستانی بود که ناواسارت نام داشت. اعیاد دیگری نیز در این زمان مرسوم بود که عمدتا به پرستش الهه ها و بت ها اختصاص داشت و از معروفترین آن ها می توان به وارتاوار اشاره کرد که در اوایل تابستان برگزار می گردید و با وجود گذشت قرن ها و گرویدن ارامنه به دین مسیح هنوز در میان این ملت رواج دارد و ارامنه این عید را با پاشیدن آب به روی یکدیگر گرامی می دارند.
با ورود مسیحیت به ارمنستان اعیاد دینی جانشین اعیاد قبلی شدند. مهمترین عید ارامنه همچون سایر مسیحیان جهان عید کریسمس یا تولد حضرت مسیح است که ارامنه آن را در 6 ژانویه برگزار می کنند؛ در حالی که سایر مسیحیان آن را در روز 25 دسامبر برگزار می کنند و از این نظر میان کلیسای ارمنی و سایر کلیساها اختلاف نظر وجود دارد.
دومین عید مهم مسیحی که نزد ارامنه بسیار مهم می باشد، عید پاک است که سالروز رستاخیز حضرت مسیح بوده و طبق تقویم خاصی در اولین ماه بهار برگزار می شود.
از اعیاد دیگر می توان از هامیار تسوم نام برد که سال روز عروج مسیح (ع) به آسمان ها است.


اعیاد ملی ارمنستان

عید وارتانانک و عید روز فرهنگ از مهم ترین آن هاست. عید وارتانانک سالروز قیام ملی ارامنه به رهبری وارتان مامیکونیان و عید فرهنگ گرامی داشت سالروز ابداع الفبا و خط ارمنی توسط مسروپ ماشتوس می باشد.
از دیگر اعیاد ملی ارمنستان در حال حاضر می توان به گرامیداشت روز 25 سپتامبر که روز ملی ارمنستان می باشد اشاره کرد. در این روز مردم ارمنستان با شرکت در انتخاباتی به یاد ماندنی رای به استقلال ارمنستان از اتحاد جماهیر شوروی دادند.
روز مهم دیگر در میان ارامنه 28 ماه مه می باشد، در چنین روزی در 1918 ارامنه پس از قرن ها توانستند استقلال خود را باز یابند، استقلالی که چندان دوام نداشت.

گردآوری و ترجمه: مجله اینترنتی چراغ

نظرات کاربران